"The Guardian" ostrzega przed możliwymi nowymi pandemiami. W tle praca polskiej badaczki

"The Guardian" ostrzega przed nadmierną eksploatacją środowiska naturalnego, która może przyczynić się do wybuchu nowych pandemii w kolejnych latach. Brytyjski dziennik powołuje się m.in. na artykuł naukowy dr Anety Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego.

W artykule naukowym opublikowanym w roku 2018 dr Afelt przewidywała, że kolejna poważna choroba zagrażająca ludzkości narodzi się w Azji i przeniesie na człowieka z nietoperzy. Stać się tak miało dlatego, że kontynent w dużym stopniu został dotknięty wylesieniem i innymi zagrożeniami środowiska naturalnego.

Zobacz wideo #Hot16Challenge2 w szczytnym celu opanowało polskiego Youtube’a

"The Guardian" przypomina również powtarzające się opinie badaczy dotyczące przenoszenia się SARS-CoV-2 z nietoperza na człowieka. Naukowcy zwracają uwagę, że zwierzęta łatwiej zarażają ludzi chorobami w środowiskach zmienionych przez ludzkość, takich jak świeżo wylesione tereny czy osuszone pod pola bagna.

"Wylesianie i inne formy przekształcania terenu zmuszają egzotyczne gatunki do opuszczenia swoich naturalnych nisz i zamieszkania w środowisku ukształtowanym przez ludzi, w którym tworzą się nowe choroby, a bliski kontakt umożliwia ich przenoszenie na człowieka" - czytamy.

Najbardziej narażona Ameryka Południowa

Tereny Ameryki Południowej, gdzie karczowane są dziewicze lasy, takie jak amazońska dżungla, są najbardziej zagrożone powstaniem nowej, groźnej choroby.

W rozmowie z "Guardianem" brazylijska badaczka Alessandra Nava zauważa, że rozpowszechnianie wirusów pośród nietoperzy mieszkających blisko wylesionych okolic wynosi 9,3 proc., w czasie gdy u nietoperzy żyjących w dziewiczych lasach tylko 3,7 proc.

"Zapobieżenie przyszłym pandemiom wymaga międzynarodowej współpracy, która musi opierać się na monitorowaniu lokalnych zagrożeń, tak by chorobę można było opanować we wczesnym stadium jej rozwoju" - podsumowuje gazeta.

*** 

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: