"The Guardian" ostrzega przed możliwymi nowymi pandemiami. W tle praca polskiej badaczki

"The Guardian" ostrzega przed nadmierną eksploatacją środowiska naturalnego, która może przyczynić się do wybuchu nowych pandemii w kolejnych latach. Brytyjski dziennik powołuje się m.in. na artykuł naukowy dr Anety Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego.

W artykule naukowym opublikowanym w roku 2018 dr Afelt przewidywała, że kolejna poważna choroba zagrażająca ludzkości narodzi się w Azji i przeniesie na człowieka z nietoperzy. Stać się tak miało dlatego, że kontynent w dużym stopniu został dotknięty wylesieniem i innymi zagrożeniami środowiska naturalnego.

Zobacz wideo #Hot16Challenge2 w szczytnym celu opanowało polskiego Youtube’a

"The Guardian" przypomina również powtarzające się opinie badaczy dotyczące przenoszenia się SARS-CoV-2 z nietoperza na człowieka. Naukowcy zwracają uwagę, że zwierzęta łatwiej zarażają ludzi chorobami w środowiskach zmienionych przez ludzkość, takich jak świeżo wylesione tereny czy osuszone pod pola bagna.

"Wylesianie i inne formy przekształcania terenu zmuszają egzotyczne gatunki do opuszczenia swoich naturalnych nisz i zamieszkania w środowisku ukształtowanym przez ludzi, w którym tworzą się nowe choroby, a bliski kontakt umożliwia ich przenoszenie na człowieka" - czytamy.

Najbardziej narażona Ameryka Południowa

Tereny Ameryki Południowej, gdzie karczowane są dziewicze lasy, takie jak amazońska dżungla, są najbardziej zagrożone powstaniem nowej, groźnej choroby.

W rozmowie z "Guardianem" brazylijska badaczka Alessandra Nava zauważa, że rozpowszechnianie wirusów pośród nietoperzy mieszkających blisko wylesionych okolic wynosi 9,3 proc., w czasie gdy u nietoperzy żyjących w dziewiczych lasach tylko 3,7 proc.

"Zapobieżenie przyszłym pandemiom wymaga międzynarodowej współpracy, która musi opierać się na monitorowaniu lokalnych zagrożeń, tak by chorobę można było opanować we wczesnym stadium jej rozwoju" - podsumowuje gazeta.

*** 

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (15)
"The Guardian": Jeśli nie przestaniemy niszczyć środowiska naturalnego, czekają nas kolejne pandemie
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 6 razy 4

  Tak dalece człowiek zapędził się w dewastacji środowiska naturalnego, że już chyba za późno na radykalny choć niezbędny zwrot. Powrót do równowagi ekosystemów to ciężka i mozolna praca , rozłożona na dziesięciolecia, a chętnych do podjęcia walki brak.

 • c47

  Oceniono 4 razy 4

  To co mamy teraz to tylko wersja demo.

 • junk92508

  Oceniono 6 razy 4

  niezłe - czyli nawet nie chodzi o to że ktoś żarł te nietoperze...

  Tylko o to że wpychami sie na ich tereny + jest dodatkowa presja ewolucyjna...

  Bardzo ciekawe wyniki...

 • uva

  Oceniono 3 razy 3

  Myślą, że kogoś to powstrzyma? Tam gdzie kasa, tam małpi rozum.

 • aistionnelle

  Oceniono 3 razy 3

  Dalej tnijmy wszelką zieleń wokół nas tak żeby żaden park, zieleniec, skwer nie pozostał "niezrewitalizowany" czyli miał więcej niż jeden czy dwa schnące badyle wsadzone między chodnikowymi płytami .Do tego karczujmy lasy bo "człowiek powinien czynić sobie ziemię poddaną", a szybko doczekamy się jeszcze bardziej zdecydowanej odpowiedzi ze strony natury

 • akcja-polska

  Oceniono 13 razy 3

  A co myślicie jak w ogóle myślicie !
  Światem rządzą bogacze i koncerny a nie rządy państw, rządy bez pieniędzy tych bogaczy są niczym.
  Wirusy to doskonały sposób na zyski za wszelką cenę.

 • kozieradka2012

  Oceniono 1 raz 1

  Wylesianie wylesianiem, a SARS-Cov-2 pojawił się nie w Amazonii, tylko w Wuhan, gdzie przypadkiem działa instytut wirusologiczny chińskiej akademii nauk, w którym od lat prowadzi się badania nad nietoperzami i koronawirusami. Nic tajnego zresztą. Są dostępne publikacje, a Amerykanie nawet częściowo to sfinansowali z jakiegoś programu współpracy naukowej. Badania nad wirusami to nie oglądanie przez lupę, jak toto wygląda, tylko manipulacje genetyczne. Pewnie chcieli opracować szczepionkę na przyszłą epidemię i coś im umknęło.

 • n3xt

  Oceniono 1 raz 1

  Oj...bo ktoś powie to w takim razie - zniszczyć zagrożenie i eksterminować zwierzęta ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX