W Chinach ruszyły fabryki. Ponownie wzrósł poziom zanieczyszczenia powietrza

Według najnowszych badań zanieczyszczenie w części Chin, po znacznym spadku w trakcie obowiązywania obostrzeń, ponownie wzrosło. Helsińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem stwierdziło, że jest to prawdopodobnie spowodowane wznowioną działalnością przemysłową.

Jak podaje Reuters, według najnowszych badań, poziom zanieczyszczenia powietrza w niektórych częściach Chin wzrósł do poziomu z zeszłego roku. Przypomnijmy, że spadek spowodowany był surowymi restrykcjami nałożonymi przez rząd w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Ponownie spadła jakość powietrza

Naukowcy twierdzą, że po miesiącach wyjątkowo niskiego poziomu zanieczyszczenia wznowienie działalności gospodarczej spowodowało gwałtowny wzrost emisji. Pojawiły się wczesne sygnały ostrzegawcze, że wychodzenie Chin z kryzysu spowodowanego COVID-19 powoduje spadek jakości powietrza - donosi Helsińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem, które opracowało badanie. Podkreśla, że wskazują na to znaczne ilość dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i drobnych cząstek stałych w powietrzu.

Regiony przemysłowe odnotowały większy wzrost emisji dwutlenku azotu. Gęsto zaludnione obszary miejskie, gdzie emisje gazu pochodzą głównie z pojazdów, a nie z fabryk czy elektrowni, wykazały znacznie mniejszy wzrost.

Zobacz wideo Sadzenie drzew w miastach się opłaca
Więcej o: