Czyste powietrze. W maju ruszył kolejny etap. Nawet 30 tys. zł do wymiany pieca. Jak z niego skorzystać?

15 maja wystartował drugi etap programu Czyste powietrze. Osoby, które chcą z niego skorzystać, mogą liczyć na dotacje w wysokości nawet 30 tys. zł. Co trzeba zrobić, aby z niego skorzystać?

Drugi etap programu został 10 dni temu oficjalnie zapowiedziany przez prezydenta Andrzeja Dudę, ministra klimatu Michała Kurtykę, a także prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotra Woźnego. Oficjele zaznaczyli, że program cieszy się sporą popularnością, ale celem najnowszych zmian jest uproszczenie procesu wnioskowania, a przez to zainteresowanie nim większej liczby osób. 

Zobacz wideo Kamil Wyszkowski o źródłach energii w przyszłości: Chińczycy już testują fabrykę solarną. Będzie umieszczona na orbicie okołoziemskiej

"Czyste powietrze". Od 15 maja ruszyły drugi etap programu. Sprawdź, ile możesz otrzymać

Podstawowym celem programu jest walka z zanieczyszczeniem powietrza, zmniejszenie ilości smogu oraz emisji gazów cieplarnianych. Budżet programu na lata 2018-2029 wynosi aż 103 mld zł. Pod koniec kwietnia rozpatrzonych było ponad 130 tys. wniosków na kwotę 2,8 mld zł. 

Z programu skorzystać mogą posiadacze domów jednorodzinnych, którzy chcą przeprowadzić remont, dzięki któremu wymienione zostanie źródło ciepła na bardziej ekologiczne. W podstawowym zakresie wnioskodawca może ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł, natomiast wraz z kolejnymi instalacjami kwota wsparcia może wzrosnąć do 30 tys. zł (przy instalacji pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych. 

Ponadto, twórcy programu przygotowali dodatkową pomoc dla najuboższych Maksymalnie 37 tys. zł otrzymają osoby w momencie, gdy dochód na jedną osobę nie przekraczaj 1400 zł (gospodarstw wieloosobowe) bądź 1960 zł (gospodarstwo jednoosobowe). 

Czyste powietrze. Jak złożyć wniosek? 

Kluczowym uprawnieniem do złożenia wniosku jest oczywiście przeprowadzenie termomodernizacji bądź wymiany źródła ciepła we własnym domu jednorodzinnym. Wniosek można składać drogą papierową lub elektroniczną przez portal wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, właściwego dla lokalizacji naszej inwestycji. Więcej szczegółów dotyczących programu można znaleźć na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl

Ważne zmiany w programie Czyste powietrze. Z dotacji skorzystać mogą osoby, które przeprowadziły już termomodernizację 

W drugim etapie wprowadzono szereg zmian, dzięki którym wnioskowanie będzie odbywać się sprawniej. Czas na rozpatrywanie ich został skrócony z 90 do 30 dni. "Zrezygnowano z konieczności podawania we wniosku informacji technicznych, których uzupełnianie sprawiało wnioskodawcom problemy na etapie jego wypełniania. Zrezygnowano także z konieczności zbierania dokumentów dot. wysokości dochodów, a zamiast dołączania dokumentów wystarczy złożenie oświadczeń" - czytamy także. 

Przypominamy także, że zgodnie z najnowszymi zapisami, program został zintegrowany z programem Mój prąd, co oznacza, że osoba zainteresowana również instalacją paneli fotowoltaicznych nie musi składać dwóch wniosków. Co więcej, z dodatku skorzystać mogą osoby, które wymieniły już źródła ciepła (do 15 tys. zł). "Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych" - informuje Ministerstwo Klimatu. 

Więcej o: