Rosja najpierw miała ciepłą zimę, a teraz wręcz upalną wiosnę. Zwłaszcza na dalekiej Syberii, kojarzonej raczej z mrozami, termometry w kwietniu wskazywały ponad 20 stopni Celsjusza.
Nie inaczej było w maju, gdy w drugiej połowie w okolicach koła podbiegunowego można było odnotować nawet po 28 stopni.
Na razie nie ma danych za maj, ale już kwiecień 2020 roku w tej części globu był rekordowy. Amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) wyliczyła - to dane dla całej Azji - że kwiecień był trzecim najgorętszym w historii, a średnie temperatury były wyższe o 2,5 st. C.
Dla północnej Azji te wskaźniki są jeszcze wyższe, ponieważ tam średnia temperatura wyniosła 4 st. C ponad dotychczasowe wyniki, a bywało i cieplej.
Przykładowo, według danych z serwisu Climate-Data.org, średnia temperatura dla Nowosybirska w maju powinna wynosić około 10,5 stopni Celsjusza, zaś w najbardziej wysuniętej na północ wsi Chatanga -7,5 stopnia Celsjusza. Tymczasem odnotowano tam ostatnio nawet powyżej 25 stopni Celsjusza. Jak donosi "The Siberian Times" w artykule pt. "Gdzie jest nasza wiosna? Mieszkańcy czują, jakby pominęli jedną porę roku" po raz ostatni na Syberii temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza w maju odnotowywano przed dekadami - w 1947, 1957 i 1962 roku.
"Ciepły front przyszedł do nas z południowego zachodu, niemal z Iranu - mówi w wywiadzie dla serwisu Alexey Kozhukhovskiy z wydziału geografii Siberian Federal University. Ekspert dodaje, że wpływ na tak wysoką temperaturę w maju miała bez wątpienia relatywnie ciepła zima.
"Washington Post", opisując już majowe dane, stwierdza, że takie temperatury występują tam w okresie letnim, a nie wiosną. Jak dodaje dziennik, topnieją pokrywy śnieżne Syberii, ale też lód morski. Wszystko o wiele wcześniej niż dotychczas.
Urodziłem się na Syberii i mieszkam tu od sześćdziesięciu lat. Nie pamiętam ani jednej takiej wiosny - mówił w wywiadzie dla "The Siberian Times" dziennikarz Sergey Zubchuk z miejscowości Barnauł.
Różnice średnich temperatur na Ziemi ncdc.noaa.gov/