Siemens Gamesa stworzył największą turbinę na świecie. Rocznie może dostarczyć prąd do 18 tys. gospodarstw

Hiszpańska firma Siemens Gamesa Renewable Energy SA (SGRE) wprowadza na rynek największą turbinę wiatrowa na świecie. Jej moc to 14 MW. Prototyp prawdopodobnie zostanie postawiony w Danii.

Postawienie na odnawialne źródła energii w wielu europejskich krajach sprawia, że cały czas bardzo mocno rozwijają się technologie służące do ich pozyskiwania. Jak podaje serwis internetowy globenergia.pl, hiszpańska firma Siemens Gamesa należąca do koncernu Siemens wprowadza na rynek największa turbinę wiatrową o mocy 14 MW. Dotychczasowym liderem była firma General Electric i jej 12 - megawatowa turbina. 

Zobacz wideo Kamil Wyszkowski o źródłach energii w przyszłości: Chińczycy już testują fabrykę solarną. Będzie umieszczona na orbicie okołoziemskiej

Największa turbina wiatrowa na świecie. Jej rozmiary mogą robić wrażenie

Dzieło Siemensa ma nazywać się SG 14 – 222 DD. Wrażenie robią wymiary konstrukcji. Średnica wirnika to 222 metry, natomiast długość łopaty to 108 metrów. Powierzchnia wytyczana przez łopaty odpowiadać będzie polu pięciu i pół boisk piłkarskich. Turbina posiadać będzie funkcję Power Boost, co sprawi, że w rzeczywistości będzie mogła osiągać moc 15 MW. Takie osiągi pozwolą zasilić 18 tys. gospodarstw domowych rocznie. 

Siemens wprowadza na rynek największą turbinę na świecie. Prototyp w Danii

Na razie projekt jest realizowany na wczesnym etapie. Zgodnie z planami jesienią 2021 roku w Danii postawiony zostanie prototyp. W sprzedaży komercyjnej konstrukcja ma być dostępna dopiero w 2024 roku. Koncern wciąż zastanawia się, gdzie powstanie fabryka, w której produkowany będzie ten innowacyjny sprzęt. W grę wchodzą lokalizacje w Stanach Zjednoczonych.

Dania liderem wśród krajów pozyskujących energię wiatrową

Wybór Danii jako miejsca, w którym powstanie prototyp dzieła Siemensa nie jest niczym dziwnym. Skandynawski kraj jest liderem produkcji energii za pomocą turbin morskich. W 2019 roku postawiono tam turbiny wiatrowe o wielkości 330 metrów, czyli większe od Wieży Eiffela. Polska znajduje się daleko za europejskimi liderami na tej płaszczyźnie. Może to się zmienić m.in. za sprawą planów Orlenu, który chce zbudować farmę wiatrową na Bałtyku

Więcej o: