"Ulewy stulecia" nawet co 1,5 roku? Naukowcy ostrzegają przed globalnym ociepleniem

Naukowcy z Kanady wykazali, że wraz ze wzrostem temperatury na świecie rośnie częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ich badania pokazują, że to, co niegdyś można było nazywać "ulewą stulecia" występuje obecnie co 20 lat. Jeśli nie zatrzymamy zmian klimatu, może być jeszcze gorzej.

Naukowcy Megan C. Kirchmeier-Young oraz Xuebin Zhang są autorami pracy na temat globalnego ocieplenia, która ukazała się na łamach czasopisma naukowego "Proceedings of the National Academy of Science". Badacze dowodzą w niej, że działania człowieka mają wpływ na występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych nie tylko w skali globalnej, ale także kontynentalnej i powodują ich częstsze występowanie. 

"Ekstremalne opady atmosferyczne mają wpływ na wiele aspektów zarówno ludzkiego, jak i naturalnego systemu, głównie poprzez powodzie. Obserwacje wykazały rosnące trendy ekstremalnych opadów w Ameryce Północnej, a modele i teoria sugerują dalszy wzrost wraz z przyszłym ociepleniem" - piszą naukowcy. 

Zobacz wideo Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Naukowcy: Zdarzenia występujące co 20, 50 i 100 lat będą występować nawet co 1,5 roku

Kirchmeier-Young i Zhang przeanalizowali dane dotyczące opadów w Kanadzie i USA z lat 1961-2010. Wynika z nich, że częstotliwość występowania ekstremalnych opadów w ciągu ostatnich 50 lat rosła. Wykorzystując różne modele, naukowcy doszli do wniosku, że to, co niegdyś mogło być uznawane za "ulewę stulecia", występuje dziś co 20 lat, a zdarzenia pogodowe, które niegdyś występowały co dwie dekady, obserwowane są już co 5 lat. Z prognoz badaczy wynika, że ekstremalne ulewy (a wraz z nimi powodzie) będą występować jeszcze częściej, jeśli klimat wciąż będzie się ocieplał. 

"Szacuje się, że zdarzenia występujące co 20, 50 i 100 lat będą występować średnio co około 1,5 roku do 2,5 roku przy ociepleniu klimatu o kolejne 3 stopnie Celsjusza" - czytamy w pracy kanadyjskich badaczy.