Więcej energii z OZE. PGE Bełchatów planuje rozbudowę farm wiatrowych i fotowoltaicznych

PGE chce zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w kompleksie energetycznym w Bełchatowie. Łączna moc zapowiadanych inwestycji ma wynieść 200 MW.

- Polska Grupa Energetyczna (PGE) dostrzega potencjał mocy farm wiatrowych na terenach kompleksu Bełchatów na 100 MW przy wymaganych nakładach inwestycyjnych w wysokości ok. 140 mln euro, a potencjał fotowoltaiki w tym miejscu - na maksymalnie 100 MW przy ok. 70 mln euro nakładów inwestycyjnych - poinformował prezes Wojciech Dąbrowski podczas webinarium zorganizowanego przez Energy Post.

Zobacz wideo Rewolucja w zielonej energii w Europie. Czy to koniec ery węgla?

Wskazał, że ze względu na szczególne warunki lokalizacji na składowiskach odpadów nakłady inwestycyjne muszą być wyższe w stosunku do przewidywanego dla standardowych farm wiatrowych.

Program PGE zakłada rozbudowę farmy wiatrowej na Górze Kamieńsk

PGE ma już farmę wiatrową o mocy 31 MW na Górze Kamieńsk koło Bełchatowa. Grupa dostrzega możliwość jej rozbudowy, a także budowy elektrowni wiatrowych w innych lokalizacjach.

- Tereny należące do elektrowni i kopalni węgla brunatnego pozwalają na budowę farm fotowoltaicznych o mocy do 100 MW w fazie I. Wymagane nakłady inwestycyjne szacowane są na ok. 70 mln euro - dodał prezes.

PGE w strategii założyła strategiczny cel osiągnięcia 25 proc. udziału w polskim rynku energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w 2030 r.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Więcej o: