Wzrost promieniowania w północnej Europie. Źródło pochodzi z obszaru Morza Bałtyckiego
Jak podaje Agencja Reutera, jedna ze sztokholmskich stacji monitorujących powietrze wykryła wysoki poziom trzech izotopów promieniotwórczych - cezu-134, cezu-137 i rutenu-103. Ich pojawienie związane jest z rozszczepieniem jądra atomowego.
Wzrost promieniowania nad Bałtykiem. "Stężenie nie zagraża ludzkiemu zdrowiu"
Przewodniczący CTBTO Lassina Zerbo poinformował za pośrednictwem Twittera, że podwyższony poziom promieniowania wykryto w dniach 22-23 czerwca. Jak zaznaczył, poziom izotopów był podwyższony, ale ich stężenie nie było na tyle duże, aby mogło zagrażać ludzkiemu zdrowiu. Przewodniczący dołączył do wpisu mapkę, na której zaznaczony był obszar, z którego pochodzić mogło promieniowanie na 72 godziny przed wykryciem. Zaznaczono na niej całe Morze Bałtyckie, południową część Szwecji oraz Finlandii, a także kraje bałtyckie oraz zachód Rosji.
"Izotopy pochodzą ze źródeł cywilnych. Jesteśmy w stanie określić region, z którego pochodzi źródło promieniowania, natomiast dokładne miejsce jest poza jurysdykcją CTBTO" - zaznaczył w kolejnym twittcie Lassina Zerbo.
Promieniowanie w północnej Europie. Rosjanie zaprzeczają
Jak poinformowało pod koniec ubiegłego tygodnia holenderski resort środowiska, "skład nuklidów może wskazywać na uszkodzenie elementu paliwowego w elektrowni jądrowej. Nie można zidentyfikować lokalizacji źródła ze względu na ograniczoną liczbę pomiarów".
Tymczasem agencja informacyjna TASS zacytowała rzecznika koncernu Rosenergoatom, który zaznaczył, że dwie elektrownie znajdujące się w okolicach Petersburga i Murmańska działają normalnie, a poziomy promieniowania znajduje się w normie i były niezmienne przez cały czerwiec.
Rosja znajduje się na ostatnio świeczniku po tym, jak na jaw wyszło, że w wyniku awarii w elektrowni w Norylsku doszło do wycieku 21 ton oleju napędowego. To jedna z największych katastrof ekologicznych w Arktyce. Ostatnio potwierdzono również, że firma Nornikiel (właściciel elektrowni) znów zanieczyszczała środowisko wylewając ścieki poprzemysłowe.
-
Niemcy przedłużą lockdown do końca marca. Będą jednak wyjątki
-
Polska firma podpisała umowę. Ma być zaangażowana w produkcję szczepionki przeciw COVID-19
-
Tarcza 8.0 już działa. Ważne zmiany - część przedsiębiorców może otrzymać 5 tys. zł nawet trzy razy
-
Reforma OFE. Były minister finansów mówi o "półprawdach', które serwuje rząd [WYKRES DNIA]
-
Podwyżki cen prądu w Polsce. Wiceminister: Drożeje i będzie drożeć co najmniej do 2030 roku
- Biblijny polski start up rusza na podbój USA. Filmowy Zenek Martyniuk zebrał 6 mln zł
- Cyberpunk 2077 nominowany w czterech kategoriach BAFTA Game Awards 2021. Niestety nie w najważniejszej
- Rząd robi skok na pieniądze Polaków z OFE. Zabierze im 15 proc. Jak to tłumaczy? Wyjaśnia "Studio Biznes"
- Kolejne "taśmy Obajtka". Czym zajmuje się TT Plast? Wyjaśniamy
- Dopłaty do mieszkań - do rozdania aż 1,5 mld złotych. Ruszył nabór wniosków