Zużyte maseczki i rękawiczki zalewają Włochy. Aktor w kampanii rządu przypomina, co należy z nimi robić [WIDEO]

Po ulicach włoskich miast poniewierają się maseczki i rękawiczki. Tamtejszy rząd rozpoczął kampanię, która ma ograniczyć skalę śmiecenia środkami bezpieczeństwa. W całym kraju zużywane są dziesiątki milionów maseczek i rękawiczek każdego dnia.

Włosi mierzą się z falą koronawirusowych śmieci w całym kraju. Ulice miasta zalewają maseczki i rękawiczki, które powinny trafiać do kontenerów ze śmieciami nienadającymi się do przetworzenia. Problem jest na tyle duży, że w jego rozwiązanie zaangażowało się Ministerstwo Środowiska wraz ze Strażą Przybrzeżną, ponieważ spora część odpadów trafia do morza. By zobrazować skalę kłopotów Włochów, ministerstwo podało na swojej stronie, że codziennie zużywane jest 410 ton maseczek. Włoskie media, m.in. La Voce d'Italia, przeliczają, że przekłada się to na około 37,5 mln maseczek i 80 mln rękawiczek każdego dnia! Szacuje się, że do końca roku Włosi wyrzucą od 160 do 440 tys. ton maseczek oraz rękawiczek. Włoski rząd nie mógł dłużej czekać i postanowił zareagować, organizując kampanię społeczną. 

Zobacz wideo Do jakiego kontenera wrzucić paragon, a gdzie stare ubrania? Wyjaśniamy

Zużyte maseczki i rękawiczki. Włochy startują z kampanią

Włosi rozpoczęli kampanię o nazwie "Natura tego nie potrzebuje", na którą składa się m.in. krótki klip wideo, które główną gwiazdą jest aktor Enrico Brignano. Na nagraniu zachęca i przypomina, by maseczki i rękawiczki wrzucać do odpadów niezdatnych do przetworzenia. 

 

Oprócz wideo rozpoczęto akcje w mediach społecznościowych, tworząc memy i emocjonalne nagrania pod hasztagiem #buttalibene. Ruch ten został zainspirowany przez symboliczne zdjęcie z pandemii: ptaka, który został uwięziony w maseczce. Uruchomiono również specjalną stronę na portalu ministerstwa środowiska, gdzie znajdują się pytania i odpowiedzi dotyczące prawidłowego segregowania maseczek oraz rękawiczek, a także informacje jak używać maseczek wielorazowych. 

Więcej o: