Sanepid zamyka nadmorskie kąpieliska w związku z zakwitem sinic. "Sytuacja jest bardzo dynamiczna"

Pomorski sanepid w związku z zakwitem sinic w Bałtyku zdecydował się dotychczas na zamknięcie ok. dwudziestu kąpielisk, m.in. w Gdańsku, Sopocie i Krynicy Morskiej. Inspektorzy nie wykluczają, że zamknięte zostaną również inne kąpieliska. "Sytuacja jest bardzo dynamiczna" - podkreśla Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

"Z uwagi na zakwit sinic w pasie nadmorskim trójmiasta zostają zamknięte kąpieliska: Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno; Molo Gdańsk Brzeźno; Gdańsk Klipper Jelitkowo; Gdańsk Jelitkowo. Z tej samej przyczyny zamknięte pozostaje także kąpielisko w Gdyni Redłowie" - poinformowała w niedzielę około południa Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Następnie zdecydowano się również na zamknięcie kąpielisk Gdynia Śródmieście i Gdynia Orłowo, a później Gdańsk Orle; Sopot K. Potok Koliba oraz wszystkich czterech kąpielisk w Krynicy Morskiej. Informacje na temat stanu kąpielisk można sprawdzać na bieżąco w specjalnym Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Łącznie zamkniętych jest ok. dwudziestu kąpielisk.

Zobacz wideo Fontanny nie służą do kąpieli. W wodzie żyją zarazki

Sinice. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega

Jak czytamy na stronie internetowej Serwisu Kąpieliskowego, sinice to cyjanobakterie, które mogą tworzyć zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich, a następnie produkować szkodliwe dla zdrowia i życia toksyny.

Toksyny te spowodowały w wielu krajach śmierć zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcie ryb. U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody ( np. podczas pływania). Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli, zawierających toksyny sinicowe. Zakwity sinicowe, a także kożuchy sinic, nie zawsze są toksyczne. Jednak niemożliwe jest określenie na podstawie wyglądu wody, czy zakwit jest niebezpieczny czy też nie

- ostrzega GIS.

Więcej o: