Rząd znów sięgnie do kieszeni Polaków? Możliwe podwyżki cen niektórych opakowań

Ministerstwo Klimatu poinformowało od kiedy w Polsce producentów opakowań będą obowiązywać nowe opłaty. Resort, realizując decyzje Unii Europejskiej, chce, by wytwarzanie uciążliwych dla środowiska odpadów było kosztowniejsze. Możliwe, że część tych kosztów poniesie konsument.

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba wyjaśnił, jak w praktyce będzie wyglądała kwestia opłat za opakowania, które mają być wprowadzone w Polsce. Unia Europejska postanowiła bowiem, że producenci opakowań będą ponosić wyższe opłaty związane z recyclingiem odpadów.

- Chodzi o to, by przedsiębiorcy wprowadzający na rynek określone produkty, jak i ich opakowania, ponosili większość kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z tych produktów lub opakowań - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Wyższe stawki za opakowania już od 2022 roku. Im opakowanie lżejsze dla środowiska, tym niższa opłata

Ozdoba poinformował też, że przepisy, które obciążają producentów opakowań dodatkową opłatą, wejdą w życie nie wcześniej niż na początku 2022. Przedsiębiorcy będą mieli dużo czasu, by przygotować się do wdrożenia unijnych przepisów.

Wiceminister wyjaśnił, że wysokość opłaty będzie zależała od tego, w jakim stopniu opakowanie da się przetworzyć. - Jeśli opakowanie będzie mniej ekologiczne, będzie większy problem z jego późniejszym zagospodarowaniem, dlatego opłata będzie wyższa - wyjaśnił przedstawiciel resortu klimatu.

Popularne rodzaje opakowań mogą podrożeć

Wśród opakowań, które szczególnie przyjazne środowisku nie są, Ozdoba wymienił dwa. Pierwsze to butelki wykonane z PET z obwolutą z folii termokurczliwej. Drugie to popularne kartony na soki czy mleko.

O ile? Tego jeszcze nie wiadomo. Jak wymyślił wiceszef resortu klimatu, wysokość stawek będzie dopiero negocjowana z przedsiębiorcami.

Czytaj też: Unia Europejska wprowadza nowe podatki. Dodatkowe opłaty za węgiel, plastik oraz dla cyfrowych gigantów

Możliwe, że wprowadzenie opłat doprowadzi do wzrostu cen niektórych produktów - producenci mogą bowiem przynajmniej część dodatkowych kosztów przerzucić na konsumentów.

Zobacz wideo "Dyplomacja maseczkowa" nie zadziałała, ale wewnątrz Chin też zaczyna się ferment. Co się kryje za Wielkim Murem? [OKO NA ŚWIAT]

Aktualizacja

Ministerstwo Klimatu nadesłało komentarz do naszego materiału.

"Informujemy, że resort kończy opracowywanie projektu nowelizacji prawa, które wdroży ROP. Od 1 stycznia 2022 r. producenci wprowadzający na rynek opakowania będą odpowiedzialni za powstałe po nich odpady. Nie planuje się natomiast wprowadzenia nowego podatku, czy "sięgania do kieszeni Polaków", jak sugeruje tytuł artykułu." - czytamy w piśmie.

"Jak podkreśla rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu Aleksander Brzózka, dzięki zmianom w prawie dot. rozszerzonej odpowiedzialność producentów, przedsiębiorcy wprowadzający na rynek określone produkty, jak i ich opakowania, będą ponosili większość kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z tych produktów lub opakowań - Zależy nam, by jak najszybciej usprawnić recykling surowców wtórnych, a także zredukować ilość powstających odpadów, szczególnie odpadów opakowaniowych – zaznacza.

- Opłaty będą zależne m.in. od tego, z czego składa się opakowanie. Będą one tym niższe im bardziej dany produkt będzie przyjazny środowisku – wyjaśnia.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu wskazuje również, że najmniej opłacalna będzie produkcja butelek PET z folią termokurczliwą, a także opakowania typu tetrapak, które składają się z kilku materiałów, zatem trudniej poddaje się je recyklingowi.

Jak dodaje, pieniądze uzyskane z rozszerzonej odpowiedzialność producentów będą mogły zasilić budżety samorządów na dofinansowanie systemów zbiórki i przetwarzania odpadów."

Więcej o: