Lublin. Toksyczne odpady na terenie starej kopalni. Od 9 miesięcy nikt nic z nimi nie robi
O sprawie nielegalnego wysypiska pisze "Dziennik Wschodni". Toksyczne odpady od dziewięciu miesięcy znajdują się na terenie starej kopalni piachu w gminie Niemce, niedaleko Lublina. To - jak ustalono w trakcie śledztwa - kilkanaście 1000-litrowych tanków, w których znajdują się resztki pochodzące z przemysłu chemicznego, farbiarskiego, lakierniczego czy motoryzacyjnego. Prokuratura Okręgowa w Lublinie ostrzega, że substancje te są groźne dla życia i zdrowia ludzi.
Odpady są zagrożeniem dla ludzi
- Kilka dni temu, po całej nocy nagrywania muzyki, pojechaliśmy nad ranem wykąpać się w stawach. Kolega Piotr zauważył to składowisko. Podeszliśmy do zbiorników. Śmierdziało okrutnie. Dotknął tego świństwa palcem. Piekło go przez pół dnia. Postanowiliśmy nagłośnić sprawę - mówił w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" Łukasz Krzywiec, muzyk z Dąbrówki.
Zdaniem mieszkańców pobliskiej Dąbrówki kopalnia to idealne miejsca do zostawienia w niej toksycznych odpadów. Jest oddalona o kilometr od najbliższej drogi. - To ustronne miejsce, aby nocą wjechać, zrzucić śmierdzący ładunek, nawrócić i zniknąć, nawet tirem - relacjonował jeden z rozmówców gazety.
Toksyczne odpady pod Lublinem. Trwa poszukiwanie sprawcy
Jak podaje "Dziennik Wschodni", gmina na polecenie prokuratury zabezpieczyła trujące odpady czarną folią. Dziennik donosi również, że niektóre zbiorniki zaczęły przeciekać. Nie wiadomo, kto zostawił toksyczne odpady na terenie kopalni piachu. Wyznaczono nawet nagrodę w wysokości 15 tys. złotych dla osoby, która pomoże ustalić odpowiedzialnych za porzucenie trującego ładunku. Jak dotąd nikt się nie zgłosił.
Śledczy wiedzą o sprawie od listopada ubiegłego roku, kiedy została ona zgłoszona na policję. Śledztwo prokuratorskie nadal trwa. Agnieszka Kępka, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Lublinie zaznaczyła w rozmowie z dziennikiem, że nie jest znana data zakończenia postępowania. Tak samo jak kwestia tego, kto powinien zająć się usunięciem niebezpiecznych odpadów.
-
Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie?
-
Izrael światowym liderem szczepień przeciw COVID-19. Ale są wobec niego też oskarżenia [WYKRES DNIA]
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują".
-
RMF FM nieoficjalnie: Służby dostały rekomendację. Będą masowe kontrole firm łamiących restrykcje
- Polski kret sondy InSight nie mógł wbić się w powierzchnię Marsa. NASA kończy tę część misji
- Przez pandemię lotniczy ruch pasażerski w rok zmalał o 60 proc. IATA: wróci do normy najwcześniej za trzy lata
- Mamy tyle aut elektrycznych co USA i Chiny kilka lat temu. Niemcy rejestrują tyle w tydzień
- Nord Stream 2 znów buduje gazociąg na niemieckich wodach
- Producenci turbin przygotowują się do spalania wodoru