Ryjówka słoniowa to gatunek zamieszkujący Róg Afryki. Zwierzę to ma długie tylne łapy, kępkę futra na końcu ogona i wydłużony nos, który pomaga mu w jedzeniu owadów. Przez ponad pół wieku uznawano je za zaginiony gatunek i wpisano na listę 25 najbardziej poszukiwanych gatunków stworzoną przez Global Wildlife Conservation. Organizacja ta poinformowała we wtorek, że ryjówkę słoniową udało się odnaleźć.
Choć ryjówkę słoniową kojarzono przede wszystkim z Somalią, w 2019 roku naukowcy otrzymali informację, że takie zwierzę widziano w Dżibuti. Badacze zwrócili się do mieszkańców tego kraju, którzy potwierdzili, że widzieli ryjówkę. Na podstawie wyników ankiet naukowcy wyznaczyli 12 miejsc i ustawili tam łącznie 1259 pułapek. Krótko po tym złapali pierwszego przedstawiciela zaginionego gatunku.
- To było niesamowite. Kiedy otworzyliśmy pierwszą pułapkę i zobaczyliśmy kępkę włosów na końcu ogona, po prostu spojrzeliśmy na siebie i nie mogliśmy w to uwierzyć - powiedział Steven Heritage, naukowiec z Duke University Lemur Center, którego słowa cytuje Global Wildlife Conservation.
Podczas swoich badań w Dżibuti naukowcy zobaczyli łącznie 12 ryjówek słoniowych. Na podstawie zebranych danych oszacowali liczebność tego gatunku i stwierdzili, że nie jest on zagrożony wyginięciem.