Pokrywa lodowa Grenlandii topnieje najszybciej w historii. Nadmorskie miasta mogą zostać zatopione

W 2019 roku pokrywa lodowa Grenlandii topniała szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. W ciągu roku straciła łącznie ponad 500 miliardów ton lodu. Taka sytuacja może skutkować znacznie szybszym podnoszeniem się poziomu mórz i oceanów.

Globalne ocieplenie, którego konsekwencją jest m.in. topnienie pokrywy lodowej i podnoszenie się poziomu mórz i oceanów, należy do najpoważniejszych problemów, z jakimi w najbliższej przyszłości musi poradzić sobie ludzkość. Zwłaszcza że najnowsze dane dotyczące topnienia lodu są zatrważające.

Grenlandia. W 2019 roku pokrywa lodowa topniała najszybciej w historii

CNN podaje wyniki badań opublikowanych niedawno w czasopiśmie "Communications Earth and Environment", które wykazały, że w 2019 roku pokrywa lodowa Grenlandii straciła łącznie 532 miliardów ton lodu, z czego 223 miliardy tylko w lipcu. Dla porównania, między 2003 a 2016 rokiem lądolód tracił średnio około 255 miliardów ton lodu rocznie. 

O skali strat może świadczyć fakt, że w 2019 roku pokrywa Grenlandii straciła o 15 proc. więcej lodu niż podczas poprzedniego rekordu w 2012 roku. Inne badania wskazują natomiast, że lądolód Grenlandii przekroczył już punkt, z którego nie ma już odwrotu, i nic nie powstrzyma jego zmniejszania. 

Arktyka. Powodem topnienia lodu rekordy temperatur 

Wpływ na topnienie pokrywy lodowej miało kilka czynników. Najważniejszym jest średnia roczna temperatura. Zeszły rok był trzecim najgorętszym rokiem od rozpoczęcia pomiarów, a temperatury powietrza na powierzchni Arktyki były drugie najwyższe od 120 lat. Lata 2017 i 2018 były chłodniejsze, co przyczyniło się do spadku topnienia lodu, ale nie równoważy to dramatycznych wyników z 2019 roku. 

Co gorsza, nic nie wskazuje na to, aby w 2020 roku sytuacja miała ulec poprawie. Ostatnio informowaliśmy o ekspedycji niemieckiego statku badawczego Polarstern, który dotarł do bieguna północnego. Wbrew oczekiwaniom lodołamacz na ostatnim odcinku trasy nie miał zbyt wiele do łamania, a sam lód był zaskakująco słaby. To dowód na dalsze posuwanie się topnienia lodu.

Zobacz wideo Lipiec 2019 był najgorętszym miesiącem w historii

Podniesienie poziomu mórz i oceanów. W ciągu 30 lat domy może stracić 300 mln ludzi na świecie

Eksperci przewidują, że do końca wieku poziom mórz i oceanów podniesie się o około metr. Taka prognoza jest wyrokiem dla wielu nadmorskich miast oraz obszarów przybrzeżnych. Według szacunków w ciągu 30 lat utratą domów na rzecz stale podnoszącego się poziomu wód zagrożonych jest  300 milionów ludzi na świecie. Zalana może zostać m.in. Floryda, Szanghaj, Hongkong czy Kalkuta. 

Więcej o: