Podatek od deszczu. Ważna zmiana dla właścicieli działek. Więcej osób dorzuci się do walki z suszą

Nadchodzi ważna zmiana dla właścicieli działek - plan nowego projektu zakłada, że tzw. podatkiem od deszczu zostanie objętych więcej osób. Dotychczas opłatę uiszczali wyłącznie właściciele dużych działek, o powierzchni przekraczającej 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, które są w większości zabudowane.

Kilka resortów rządu przygotowuje przepisy, które mają pomóc w walce z suszą. Co przewidują zmiany? Jak informuje TVN24, w projekcie przygotowanym przez ministerstwo gospodarki morskiej znalazł się zapis, że tzw. podatkiem od deszczu zostanie objętych więcej gospodarstw domowych niż dotychczas.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Podatek od deszczu. "Jesteśmy zmuszeni"

Dotąd opłatę uiszczali jedynie właściciele dużych działek. Powierzchnia działki musiała przekraczać 3,5 tys. metrów kwadratowych, musiała ona być także w większości zabudowana - taką opłatą objęto ok. 6,9 tysiąca działek w Polsce. Teraz ma się to zmienić - rządzący chcą, żeby podatek od deszczu płacili też właściciele działek mniejszych - tych, które mają powyżej 600 metrów kwadratowych powierzchni i są zabudowane w ponad połowie.

Projekt jest w fazie konsultacji. Szef Wód Polskich Przemysław Daca wyraził nadzieję, że wejdzie w życie w przyszłym roku. - My jesteśmy tak naprawdę zmuszeni do tego, żeby wprowadzać wszelkie możliwe rozwiązania, ponieważ mamy bardzo mało wody, bardzo dużo nam jej odpływa - powiedział w rozmowie z TVN24. Jak dodał, plan zakłada, że osoby zbierające wodę do specjalnych zbiorników retencyjnych mogą liczyć na dużą, nawet dziesięciokrotną zniżkę. 

Portal Business Insider podaje, że w projekcie zaproponowano, by opłata dla nieruchomości bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem wyniosła 1,50 zł za jeden metr kwadratowy na rok. Z szacunków ministerstwa wynika też, że średnia wysokość podatku od deszczu na gospodarstwo domowe wyniesie 1350 zł rocznie.

Więcej o: