Włochy. Naukowcy ostrzegają: lodowiec Marmolada może zniknąć w ciągu 15 lat. Przez globalne ocieplenie

Włoscy naukowcy ostrzegają, że lodowiec Marmolada skurczył się o 80 proc w ciągu 70 lat z powodu globalnego ocieplenia. Jak podkreślają, może zniknąć w ciągu najbliższych 15 lat.

Jak podaje "The Guardian", Aldino Bondesan, profesor geofizyki na Uniwersytecie w Padwie, powiedział, że moment zniknięcia lodowców jest coraz bliższy.

Na krótką metę nie możemy nic zrobić, aby go uratować. Zjawisko to może zostać odwrócone tylko w przypadku podjęcia globalnych wysiłków i ograniczenia postępującej zmiany klimatu

- wyjaśnił specjalista.

W ciągu 70 lat Marmolada skurczyła się o 80 proc.

Aldino Bondesan stwierdził, że gwałtowny spadek emisji dwutlenku węgla podczas izolacji związanej z wybuchem pandemii koronawirusa miał tylko minimalny wpływ na pomoc w odwróceniu tego zjawiska. Podkreślił, że nie trwało to długo, a teraz wszystko wraca do normy.

Marmolada to największy i najbardziej symboliczny lodowiec w Dolomitach, który lepiej niż inne reaguje na zmiany klimatyczne

- zauważył ekspert. Lodowiec jest mierzony co roku, leży na wysokości 3343 m, na granicy regionów Trentino i Veneto. Powierzchnia Królowej Dolomitów, jak nazywa się Marmoladę, w ciągu 70 lat zmniejszyła się o 80 proc.

Zobacz wideo Wszyscy żyjemy na kredyt. Zaciągnęliśmy dług ekologiczny
Więcej o: