Uwaga turyści! Niedźwiedź w Pienińskim Parku Narodowym. Dyrekcja ostrzega

Turyści, którzy w najbliższym czasie pojawią się w Pienińskim Parku Narodowym, powinni mieć się na baczności. Podczas wędrówki można się tam bowiem natknąć na niedźwiedzia.

"UWAGA! Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego przebywa niedźwiedź. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i o niezbaczanie z wyznaczonych szlaków turystycznych" - poinformowała w poniedziałek dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego

Pieniny. Niedźwiedź w Pienińskim Parku Narodowym. Dyrekcja prosi o informacje 

W komunikacie poproszono też, by w razie zaobserwowania zwierzęcia lub jego śladów, powiadomić dyrekcję parku. Przypomniano też, że jeśli natkniemy się na niedźwiedzia, powinniśmy zachować spokój i oddalić się spokojnie w przeciwnym kierunku.

"Nie ulegaj panice i postaraj zorientować się w sytuacji. W żadnym wypadku nie zbliżaj się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy twojej obecności, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go. Nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku. Upewnij się, że istnieje wystarczająco dużo miejsca i wolna droga ucieczki dla zwierzęcia, na wypadek, gdyby nagle cię spostrzegło. Jeśli spotkasz młodego ciekawskiego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka prawdopodobne jest w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś" - radzą naukowcy z zespołu Carpathian Brown Bear Project (Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk).

Zobacz wideo Jak się zachować, gdy spotka się dzikie zwierzę?
Więcej o: