Włochy. Drugi najgorętszy wrzesień od ponad 200 lat. Przez front afrykańskiego antycyklonu

Tegoroczny wrzesień zaskakuje wysoką temperaturą nie tylko we Polsce. Włoscy meteorolodzy twierdzą, że to drugi najgorętszy miesiąc od 1800 roku.

Najbardziej naocznym przykładem zmian klimatycznych jest globalne ocieplenie, a co za tym idzie rekordowo ciepłe miesiące czy bezśnieżne zimy. W ostatnich miesiącach regularnie pojawiały się doniesienia o rekordach temperatur na Syberii czy kole podbiegunowym. Problem dotyczy nie tylko północnych regionów naszej planety, ale także krajów zwyczajowo słynących z wysokich temperatur. 

Zobacz wideo Lipiec 2019 był najgorętszym miesiącem w historii

Włochy. Rekordowo ciepły wrzesień. W Rzymie 38 stopni

Włoscy meteorolodzy twierdzą, że tegoroczny wrzesień jest drugim najgorętszym od 1800 roku. Temperatury są o ponad jeden stopień wyższe od średniej historycznej. Dziś w Rzymie było nawet 38 stopni.

Choć w szerszej perspektywie tak ciepłe miesiące są związane z globalnym ociepleniem, to w tej  konkretnej sytuacji przyczyną upałów jest wyjątkowo rozległy jak na wrzesień front afrykańskiego antycyklonu (to wietrzny wir, gdzie cyrkulacja powietrza ma kierunek przeciwny do kierunku ruchu obrotowego Ziemi - red. za PWN). Poza wysoką temperaturą Włosi zmagają się z wysokim ciśnieniem oraz dużą wilgotnością powietrza.

Włochy. Upał, ale także groźne burze oraz pożary

Zgodnie z prognozami synoptyków z Tunezji nad Sycylię w weekend napłynie front niosący ze sobą tropikalne burze. Przed skutkami zjawisk pogodowych ostrzega Obrona Cywilna. Długotrwały upał oznacza problemy dla wielu osób. W związku z tym służby medyczne znajdują się w stanie gotowości, uruchomiono także tzw. Plan Seniorów, z powodu upałów częściej niż zwykle pojawiają się pożary znajdującej się na polach słomy. 

>>> Dowiedz sie także: Na archipelagu Svalbard padł rekord ciepła. Dzień później woda z lodowca zalała jedyną kopalnię węgla