W ciągu najbliższych 3 lat LEGO planuje zainwestować ok. 400 milionów USD w krótko- i długoterminowe projekty wspierające zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczną naszej firmy.
W LEGO na co dzień dążymy do zrównoważonego wykorzystywania zasobów, poszukiwania ekologicznych rozwiązań i inspirowania dzieci już od najmłodszych lat do nowego sposobu myślenia i postrzegania otoczenia jako miejsca, o które należy wspólnie dbać.
Zgodnie z przyjęta strategią zrównoważonego rozwoju duże zmiany wprowadzane są w zakresie opakowań i materiałów, z których powstają nasze kultowe już klocki. Przyjęliśmy, że do 2025 roku wszystkie opakowania będą przyjazne środowisku. Zainspirowani wiadomościami od dzieci rezygnujemy między innymi z plastikowych saszetek, w które pakowane są klocki w zestawach. Od przyszłego roku wprowadzamy nadające się do przetworzenia papierowe torebki z certyfikatem FSC, które również testowali nasi najmłodsi użytkownicy wraz z rodzicami.
Zmieniamy też materiał, z którego wykonane są klocki – opracowaliśmy roślinne tworzywo na bazie trzciny cukrowej, z którego w przyszłości będą produkowane wszystkie elementy naszych zestawów. Aktualnie 80 części konstrukcyjnych jest z niego wykonywanych. Do 2030 roku planujemy przestawić całą produkcję na ekologiczny materiał. W ramach projektu grupa ponad 150 ekspertów kontynuuje pracuje nad poszukiwaniem tworzywa, które nie będzie ustępowało jakością, a będzie możliwe do pozyskania z odnawialnych źródeł i przetwarzanych materiałów.
W LEGO dążymy również do ograniczania odpadów powstających przy produkcji zestawów, a do 2025 roku mamy ambitny plan, aby żadne odpady z fabryk, biur czy sklepów LEGO nie trafiały na wysypiska śmieci. Możemy się także pochwalić, że skutecznie redukujemy emisję CO2 - już dziś całą Grupę LEGO napędza w 100% energia słoneczna i wiatrowa wytworzona przez prawdziwe wiatraki LEGO!
Poza działaniami w skali globalnej promujemy ekologiczne postawy także lokalnie. W Polsce uruchomiona została kampania „Zielone Instrukcje”, skierowana do najmłodszych. Na stronie internetowej www.zieloneinstrukcje.pl znalazły się alternatywne instrukcje, które pokazują, jak z obecnych na rynku zestawów można stworzyć nowe, ekologiczne konstrukcje. Dzieci mogą więc przebudować np. samochód na rower, a kopalnię zamienić w elektrownię wiatrową.
LEGO Fot. materiały partnera
Wszelkie działania w zakresie wprowadzenia zrównoważonego rozwoju, kształtowania proekologicznych postaw i konieczności dbania o środowisko mają ogromne znaczenie. Zdajemy sobie sprawę, że poprawa jakości życia na naszej planecie wymaga działania teraz i myślenia o skutkach, jakie przyniosą one w przyszłości.
Misją Grupy LEGO jest angażowanie się w budowanie zrównoważonej przyszłości i budowanie pozytywnego wpływu na planetę, którą odziedziczą nasze dzieci. Mamy nadzieję, że jesteśmy coraz bliżej tego celu.