Trzy nowe polskie wyspy mają nazwy. Wybrano je w głosowaniu

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało o wynikach głosowania na nazwy trzech nowych polskich wysp. Wyspa na Zalewie Wiślanym ma nazywać się Estyjska. Brysna oraz Śmięcka - to natomiast nazwy nowych sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim.

W zakończonym konkursie na wybór nazw dla nowych polskich wysp udział wzięło prawie 22 tys. osób. Od połowy sierpnia można było zgłaszać propozycje, spośród których resort wybrał 15 nazw. Wzięły one udział w decydującej fazie. W minionym tygodniu za pośrednictwem rządowej strony internetowej odbyło się głosowanie, które wyłoniło trzy zwycięskie nazwy. 

Trzy nowe polskie wyspy. Wiemy, jak będą się nazywać 

Wyspa na Zalewie Wiślanym nazywać się będzie Estyjska, co jest nawiązaniem do średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego. Na tę nazwę zagłosowało 9984 osób. Na drugim miejscu znalazła się Bursztynowa (8391 głosów), a na trzecim Rukwiel (1853 głosy). 

Zobacz wideo Dlaczego przekopujemy Mierzeję Wiślaną?

Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim nazywać się będą Śmięcka (9693 głosów) oraz Brysna (9735 głosów). Pierwsza z nich to nazwa uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica. Brysna to natomiast połączenie słów "bryza" oraz "sny". W internetowym głosowaniu nazwy te wyprzedziły takie propozycje, jak Wielecka, Zabawa, Wyraj czy Przygoda. 

Trzy sztuczne wyspy na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim. Dlaczego powstają? 

Wyspa Estyjska powstanie na skutek przekopu Mierzei Wiślanej, a więc jednego ze sztandarowych projektów rządu PiS. Ma mieć 180 hektarów i być niezamieszkana. Co więcej, wstępu na nią nie będą mieli turyści.

Dwie wyspy na Zalewie Szczecińskim są również efektem działalności człowieka, a konkretniej trwających prac nad pogłębieniem toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Dzięki temu maksymalne zanurzenie statków płynących do Szczecina wzrośnie do 11 metrów. Wyspy znajdować się będą na 22 i 28 kilometrze toru, a ich wielkość to 250 hektarów oraz 123 hektary. 

Więcej o: