GIPARA I Am Recycled, czyli odzież sportowa z... przetworzonych butelek PET!

Wiemy, że przemysł modowy ma destrukcyjny wpływ na naszą planetę. Postanowiliśmy nie przyczyniać się do tego, a wręcz odwrócić ten efekt i wykorzystać już istniejące zasoby. Nasza odzież sportowa składa się głównie z materiałów poliestrowych, tym bardziej zasadne było użycie do jej produkcji recyklingowych przędz, powstałych z uciążliwych dla środowiska butelek PET.

GIPARA to marka stworzona przez świadomych pasjonatów i praktyków sportu. Nasi eksperci wciąż udoskonalają dzianiny, z których powstają ubrania naszej marki, nie ustając w poszukiwaniu najlepszych ekologicznych rozwiązań. I wszystko to dzieje się w Polsce! Dzięki temu powstała nowa linia odzieży, do której produkcji używamy jednego z głównych wrogów planety - plastiku. 

Każdy T-shirt z nowej linii "I Am Recycled" to mniej więcej 17-19 butelek PET, które nie trafią na wysypiska śmieci, tylko nadal będą funkcjonowały w obiegu. Oprócz tego oszczędzamy energię i wodę potrzebną do wydobycia ropy i przetworzenia jej na przędzę. Nie wspominając o znacznie mniejszym śladzie węglowym.

Jak zamienić butelkę PET w materiał na odzież?

Zebrane butelki zostają rozdrobnione, a następnie poddane procesowi granulacji. Granulowany surowiec trafia do producenta przędz, gdzie pod wpływem ciepła zamienia się w płynną substancję, która przepływając przez sitka z otworami dużo mniejszymi niż średnica włosa, stygnąc, zamienia się w włókna. W kolejnym etapie włókna skręcane są w przędzę, a z nich powstają dzianiny i tkaniny, z których szyjemy nasze kolekcje.

Ubrania wykonane z takiego "recyclingowego" materiału charakteryzują się lekkością oraz wytrzymałością. Ze względu na właściwości termoizolacyjne i pochłaniające nadmiar wilgoci, świetnie sprawdzą się nawet podczas ciężkich treningów.

W przestrzeni roku produkcja odzieży z ekologicznej linii wchłonie 84 000 butelek PET! I to na stworzenie samych tylko legginsów sportowych. W dłuższej perspektywie chcemy - wpływając na świadomość naszych konsumentów - propowagować modę na korzystanie z produktów recyklingowych. 

Gipara to firma, ktorej po prostu zależy na przyszłości. Zależy nam, by konsumpcjonizm odbijał się pozytywnie na środowisku naturalnym. Mamy świadomość tego, że stoimy w obliczu katastrofy ekologicznej. To nie moda i marketing, a konieczność wprowadzenia zmian zmobilizowała nas do produkcji recyklingowej. 

Nie od dziś wiemy że każdy z nas za pomocą portfela i nawyków konsumpcyjnych kreuje rynek. Uświadamiając naszych konsumentów o wartości działań recyklingowych, jako odwracających procesy destrukcyjne środowiska, pokazujemy im, że bez wyrzeczeń - a jedynie za pomocą odpowiednich decyzji – ratujemy naszą Ziemię.

Zobaczcie całą kolekcję GIPARA "I am Recycled" w naszej galerii zdjęć i na STRONIE GIPARA WEAR. Możecie ją nabyć TUTAJ >>>

Gipara, I am RecycledGipara, I am Recycled Fot. materiały prasowe