W poniedziałek 12 października odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa resortu rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy, podczas której przedstawiciele rządu ogłosili zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
"Piątka dla zwierząt" do krok cywilizacyjny, który jest, z jednej strony właściwy, a z drugiej nieuchronny. Coraz więcej klientów, do których trafiają produkty z eksportu, dopytuje, jak zwierzęta są traktowane, albo w jaki sposób dochodzi do uboju tych zwierząt
- powiedział premier RP Mateusz Morawiecki.
- Nowoczesne państwa XXI wieku nie muszą skazywać zwierząt na cierpienie, jesteśmy po szerokich konsultacjach i chcemy zaproponować zmiany do ustawy. Co nie oznacza, że chcemy odejść od podstawowego warunku, czyli humanitarnego traktowania zwierząt. Chcemy, żeby pewne zmiany odpowiadały na propozycje rolników - wyjaśnił szef rządu.
I ogłosił, że zgodnie z nowym kompromisem powołana zostanie Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt. Celem instytucji będzie kontrola rolników i ich gospodarstw. Oznacza to, że do gospodarstw nie będą mogli wchodzić aktywiści. Zgodnie z zapowiedziami premier nowa instytucja ma zostać powołana do życia na mocy osobnej ustawy "w bardzo krótkim czasie".
Nowelizacja zakłada pozostawienie możliwości uboju rytualnego drobiu. Wprowadzone zostaną także mechanizmy odszkodowawcze dla rolników wygaszających działalność hodowlaną.
Nowa ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku, co oznacza, że wydłużone zostanie vacatio legis. Zgodnie z początkowym planem nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt miała wejść w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia. Wyjątkiem miały być przepisy dotyczące zakazu chowu zwierząt na futra oraz zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały
- Chcemy to uczynić, aby producenci, przedsiębiorcy rolni, hodowcy - zarówno zwierząt futerkowych jak i w związku z ubojem rytualnym - mogli się lepiej przygotować. Tu vacatio legis będzie wydłużone względem pierwotnie proponowanego - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.