Często się kąpiesz? Zapłacisz więcej za wywóz śmieci. Warszawa wprowadza nowe przepisy

Od 1 grudnia mieszkańcy Warszawy zapłacą za wywóz śmieci, tyle ile zużyli wody. Urząd miasta planuje wprowadzić rozwiązanie, które pośrednio od lat jest stosowane w Szczecinie.

Od 1 marca 2020 roku wprowadzone zostały nowe wyższe stawki za wywóz śmieci. W Warszawie miesięczna opłata za mieszkanie wynosi 65 zł, natomiast za dom jednorodzinny 94 zł. Od 1 grudnia ma zostać wprowadzony nowy, sprawiedliwszy taryfikator. 

Zobacz wideo Sposoby na oszczędzanie wody. Jak to robić?

Warszawa. Nowe stawki za wywóz śmieci. Na jakiej podstawie będą obliczane?

Jak podaje rp.pl, podczas czwartkowej sesji Rady Miasta ma być głosowana uchwała ws. uzależnienia kosztów wywozu śmieci od zużycia wody. Takie przepisy obowiązują m.in. w Szczecinie czy Ustce. Zgodnie z założeniami mieszkańcy stolicy mają płacić 12,73 zł za m³ zużytej wody (w przypadku braku wodomierza iloraz 4 m³. wody za osobę). 

Jak wynika z danych GUS, przeciętna osoba zużywa miesięcznie 3,95 m³. Oznacza to, że osoba samotna zapłaci 50 zł miesięcznie, dwuosobowa 100 zł, natomiast trzyosobowa 150 zł.  

-  To najbardziej sprawiedliwy system poboru opłat za wywóz śmieci. Opłata zależy od tego, ile sami mieszkańcy zużyją wody. Dzisiejsze stawki są sztywne. Nie ma znaczenia, ile dana rodzina produkuje śmieci. Samo Ministerstwo Klimatu rekomendowało system poboru opłat za odpady w powiązaniu ze wskazaniami wodomierza - wyjaśnił cytowany przez dziennik, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. 

Zużywasz więcej wody, więcej zapłacisz za wywóz śmieci. Nowe zasady nie są do końca sprawiedliwe

Eksperci zwracają uwagę, że bez uwzględnienia pewnych zasad będą one niesprawiedliwe. Przykładowo mieszkańcy domów jednorodzinnych posiadają ogrody, co zwiększa wykorzystanie wody. Dodatkowo cześć odpadów roślinnych mogą kompostować, czyli produkować ich mniej. Te czynniki mogą nie być wzięte pod uwagę. 

Coraz więcej gmin wprowadza tego rodzaju taryfikatory 

Przepisy bazujące na tego rodzaju taryfikatorze obowiązują w coraz większej liczbie gmin. W Szczecinie zostały wprowadzone w 2013 roku, ale są stosowane tylko w budynkach wielorodzinnych. Przykładem gminy, która w 2013 roku w pełni uzależniła system poboru odpadów od zużycia wody, jest gmina Dobra (woj. małopolskie, powiat limanowski). Na samorządowej stronie internetowej można znaleźć filmy, które tłumaczą, w jaki sposób w praktyce funkcjonuje tego rodzaju system opłat. 

 
Więcej o: