Piątka dla zwierząt. Senat przyjął "ustawę futerkową" z poprawkami

Senat przyjął w środę tzw. piątkę dla zwierząt. Ustawa z uchwalonymi przez Izbę Wyższą poprawkami trafi z powrotem pod obrady Sejmu.

Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. "Piątka dla zwierząt" autorstwa grupy posłów PiS trafi z powrotem do Sejmu. Posłowie będą mogli przyjąć uchwalone poprawki albo odrzucić je bezwzględną większością głosów.

Zobacz wideo Sejm przegłosował ustawę o ochronie zwierząt. Komentuje Franek Sterczewski

Za przyjęciem ustawy w nowym brzmieniu głosowało 76 senatorów, 11 było przeciw a 10 wstrzymało się od głosu. Ustawę poparło 39 z 48 senatorów PiS. Przeciw zagłosowało siedmioro senatorów ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego.

Jakie poprawki do "ustawy futerkowej" uchwalił Senat?

Senat przyjął też poprawkę wykreślającą ograniczenia dotyczące rytualnego uboju drobiu. Obostrzenia dotyczyć mają wyłącznie mięsa wołowego. Senatorowie przyjęli również korektę, która przewiduje, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 31 lipca 2023 r., a ubój rytualny na obecnych zasadach - do 31 grudnia 2025 r.

Czytaj też: "Piątka dla zwierząt". Rząd jednak wprowadza zmiany. Aktywiści nie będą mogli wchodzić do gospodarstw

Zgodnie z poprawką, po wejściu w życie przepisów noweli podmiotom prowadzącym wygaszaną działalność przysługiwałoby roszczenie skierowane do Skarbu Państwa o odszkodowanie za poniesioną szkodę wynikającą z konieczności dostosowania się do nowych przepisów. Wnioski w sprawie rekompensat będzie rozpatrywał minister rolnictwa, a od jego decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Wcześniej zmiany w ustawie wprowadził rząd

- Nowoczesne państwa XXI wieku nie muszą skazywać zwierząt na cierpienie, jesteśmy po szerokich konsultacjach i chcemy zaproponować zmiany do ustawy. Co nie oznacza, że chcemy odejść od podstawowego warunku, czyli humanitarnego traktowania zwierząt. Chcemy, żeby pewne zmiany odpowiadały na propozycje rolników - ogłosił w poniedziałek Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą.

I ogłosił, że zgodnie z nowym kompromisem powołana zostanie Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt. Celem instytucji będzie kontrola rolników i ich gospodarstw. Oznacza to, że do gospodarstw nie będą mogli wchodzić aktywiści. Zgodnie z zapowiedziami premier nowa instytucja ma zostać powołana do życia na mocy osobnej ustawy "w bardzo krótkim czasie". 

Nowelizacja zakłada pozostawienie możliwości uboju rytualnego drobiu. Wprowadzone zostaną także mechanizmy odszkodowawcze dla rolników wygaszających działalność hodowlaną. 

Więcej o: