W Karpatach znaleziono gatunek ryby niemal tak stary jak dinozaury. Wydawało się, że już wymarł

W rumuńskich Karpatach odnaleziono ryby z gatunku Głowaczogłów ardżeszański. To najstarszy znany gatunek ryby, datowany na 65 mln lat. Przez ostatnie lata nie widziano żadnego jego przedstawiciela, część naukowców uznała, że gatunek wymarł.

Głowaczogłów ardżeszański to ważna dla Rumunii ryba. Może o tym świadczyć, że to jedyny gatunek, który w łacińskiej nazwie Romanichthys valsanicola odnosi się bezpośrednio do tego kraju. Spotkać go można tylko w rzekach Ardżesz i Râul Doamnei. Wydawało się, że ryba wymarła, gdyż w ciągu ostatnich kilku lat nie spotkano żadnego przedstawiciela tego gatunku. Mała populacja głowaczogłowów  ardżeszańskich została jednak zauważona niedawno przez naukowców, donosi BBC. 

Zobacz wideo Lewica chce powołania Rzecznika Praw Zwierząt. Co to za urząd?

 Romanichthys valsanicola nie wyginął 

Głowaczogłów ardżeszański został odkryty w 1956 roku. Jego populacja przez lata ulegała systematycznemu zmniejszeniu, na skutek regulacji wodnych w Rumunii, które doprowadziły do obniżenia poziomu wody w rzekach. Na początku XXI wieku populacja Romanichthys valsanicola wynosiła ok. 200 ryb. Gatunek trafił więc do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych. Naukowcy byli blisko wykreślenia go z rejestrów, gdyż zaczęto uważać go za gatunek wymarły. Jak się okazuje przedwcześnie. 

Słonie / zdjęcie ilustracyjne Dramatyczny raport WWF. Liczebność zwierząt zmniejszyła się o 68 proc.

- Pod koniec października na głowaczogłowy ardżeszańskie trafiła grupa naukowców, która nie wierzyła, że gatunek ten wymarł - powiedziała BBC Nicolae Craciun, 59-letnia biolożka. Populację szacuje się na 10-15 ryb, które żyją na krótkim kilometrowym odcinku Valsy, lewego dopływu Ardżesz. Naukowcy, którzy go znaleźli, starają się zachować gatunek przy życiu, gdyż zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo jest wyjątkowy. 

Głowaczogłów ardżeszański to najstarszy gatunek ryby

Romanichthys valsanicola zalicza się do żywych skamieniałości. To gatunki, które przetrwały masowe wymierania z przeszłości i nie mają bliskich żyjących krewnych. Głowaczogłów ardżeszański to gatunek liczący jakieś 65 mln lat, jest więc niemal tak stary jak dinozaury. Co ważne, do naszych czasów dożył niemal w ogóle nie ewoluując. Jego przodkowie prawie się od niego nie różnili, co daje naukowcom dobry pogląd na procesy ewolucyjne.

Naukowcy odnaleźli zaginioną ryjówkę słoniową Naukowcy odnaleźli zaginionego ssaka. "Myszosłoń"odkryty ponownie w Dżibuti

Głowaczogłów ardżeszański to niewielka ryba, która ukrywa się pod kamieniami w górskich potokach. Rybę udało się nawet uchwycić na wideo, które nagrał podróżnik Alex Gavan. 

Więcej o: