Niedźwiedzie polarne muszą dłużej zostawać na wybrzeżu. W ich wykrywaniu pomoże wojskowa technologia

Niedźwiedzie polarne muszą zostawać dłużej na wybrzeżu, przez zmiany klimatu. Zwiększa to zagrożenie z ich strony, wobec mieszkańców koła podbiegunowego. By je zmniejszyć, Kanada wykorzysta wojskowy radar i sztuczną inteligencję.

Ze względu na katastrofę klimatyczną niedźwiedzie polarne muszę dłużej pozostawać przy brzegu. Pokrywa lodowa nie jest wystarczająco gruba, by mogły one wyruszyć w morze na polowanie. Termin ich łowów został przesunięty o cztery tygodnie względem lat 80. XX wieku. W związku z tym wiele niedźwiedzi chodzi głodnych -  każdego dnia zwierzęta te tracą nawet 0,9 kg tkanki tłuszczowej, podaje Reuters. W połączeniu z dłuższym czasem przebywania nieopodal ludzkich osach, znacząco zwiększają się szansę na ataki na ludzi. 

Grenlandia Grenlandia. Lód topi się najszybciej od 12 tysięcy lat

W tym roku na norweskiej wyspie Svalbard doszło do ataku, w którym zginęła jedna osoba. Z kolei w kanadyjskim Churchill ostatni atak niedźwiedzia miał miejsce w 2013 roku. Miejscowość ma już plan, jak ten okres wydłużyć.

'Inwazja' niedźwiedzi w wiosce na Czukotce Rosja. Inwazja niedźwiedzi polarnych na wioskę

Niedźwiedzie polarne będą namierzane radarem wspieranym przez sztuczną inteligencję

W Churchill mieszka 900 osób. Co roku w okolicach miasta pojawia się kilkadziesiąt niedźwiedzi. Mieszkańcy są do tego przyzwyczajeni - zostawiają otwarte drzwi domów i samochodów, by w razie zagrożenia każdy mógł się z w nich schować. Mimo olbrzymich rozmiarów tych zwierząt nie zawsze jednak łatwo je wypatrzyć. Powstał więc pomysł, który umożliwi wykrywanie niedźwiedzi polarnych, zanim podejdą niebezpiecznie blisko do ludzi. 

 

Do tego zadania zostanie wykorzystany wojskowy radar, który wcześniej był używany przez prywatną firmę obserwacyjną. Zaadaptowano go do nowego celu, wspierając algorytmami sztucznej inteligencji i nadano mu nazwę Beardar. SI umożliwia rozróżnienie niedźwiedzia polarnego od innych obiektów podobnych rozmiarów. Szkoleniem algorytmu zajmował się Geoff York, dyrektor ds. Ochrony przyrody w organizacji Polar Bears International. W przyszłym roku system ma być zastosowany także na Svalbardzie.

Zobacz wideo Wycieńczony niedźwiedź polarny błądzi po rosyjskim mieście

Niedźwiedzie polarne mogą wyginać do 2100 roku

Niedźwiedzie polarne, które często podchodzą zbyt blisko Churchill, są wyłapywane i więzione w starym hangarze wojskowym. Następnie wywozi się je w okolice wybrzeża. Takiego szczęścia nie mają zwierzęta, które atakują ludzi. Niedźwiedź, który zaatakował w tym roku człowieka na Svalbardzie, został odstrzelony. Gdy w 2013 roku doszło do ataku w Churchill, odstrzelono dwa niedźwiedzie. Praktyka ta zasługuje na potępienie, szczególnie w świetle tego, że niedźwiedzie polarne mają problemy z reprodukcją i wg przewidywań naukowców, mogą całkowicie zniknąć z arktyki do 2100 roku. 

Więcej o: