Dmuchawy do liści zakazane w woj. mazowieckim. Od 1 stycznia o powietrze będą musieli dbać wszyscy

W województwie mazowieckim nie można używać dmuchaw do liści. Zakaz będzie obowiązywać od nowego roku. Wszystkich. Wprowadzono go w ramach przepisów o czystości powietrza.

Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem, z którym można walczyć tylko systemowo. W Krakowie np. dofinansowano wymianę pieców. Podobne mechanizmy obowiązują w woj. mazowieckim, które jednak postanowiło pójść o krok dalej. Powodem była roczna ocena powietrza za 2018 rok, która wykazała, że w całym regionie przekroczone zostały dopuszczalne poziomy pyłów zawieszony PM10, PM 2,5 oraz dwutlenku azotu, podaje TVN Warszawa. Docelowy poziom w powietrzu przekroczył także benzo(a)piren. 

Zobacz wideo Prezes Bosch Polska: Dojście do neutralności emisji dwutlenku węgla to pierwszy krok

Woj. mazowieckie z programem ochrony powietrza

8 września sejmik wojewódzki na Mazowszu przyjął uchwałę, która wprowadza nowy program ochrony powietrza. Zakłada on ograniczenie emisji substancji z procesu wytwarzania energii cieplnej, zwiększenie powierzchni terenów zielonych w niektórych gminach, czy edukację ekologiczną. 

Spora jego część dot. wprost aglomeracji warszawskiej. W jej graniach ma być rozwijana sieć tramwajowa, przewidziano także środki na zakup autobusów elektrycznych oraz na opracowanie szczegółowego planu stworzenia i wdrożenia stref ograniczonego transportu. Program wszedł w życie 30 września, ale w pełni zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Wtedy też z województwa mazowieckiego całkowicie znikną dmuchawy do liści. 

Dmuchawy do liści zakazane w woj. mazowieckim

Zgodnie z przepisami, dmuchawy do liści zostały zakazane, ponieważ "drobne cząstki pyłów, wzbijane przez maszyny mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Powodują nasilenie objawów chorób układu oddechowego oraz zmniejszają wydolność układu krążenia", przypomina stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. 

Przepisy obowiązują już teraz, ale nie wszystkich. Jak potwierdził TVN Warszawa urząd mazowiecki, dopiero od nowego roku zakaz obejmie również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Dmuchawy do liści będą zakazane do jakiekolwiek formy sprzątania, nie tylko liści. Nie ma też znaczenia, czy urządzenie ma silnik elektryczny, czy spalinowy i tak nie można go używać. Program ochrony powietrza wprowadzający zakaz ma się zakończyć 31 grudnia 2026 roku. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi kara w wysokości od 500 do 5 tys. zł. Kontrolę może przeprowadzić straż miejska, upoważnieni pracownicy urzędów czy inspekcja ochrony środowiska.

Więcej o: