Opłaty za wywóz śmieci. Łódź jak Warszawa, uzależni ich wysokość od zużycia wody

Od 2021 roku w Łodzi zmieni się system naliczania opłat za wywóz śmieci. Podobnie jak w Warszawie czy Szczecinie, ich wysokość zostanie uzależniona od zużycia wody.

Uzależnienie wysokości opłat za wywóz śmieci od ilości zużytej wody to coraz popularniejsze rozwiązanie. Na takowe zdecydowały się m.in. Szczecin oraz Warszawa. W stolicy nowe stawki miały wejść od 1 grudnia 2020 roku, ale ostatecznie termin ten zostanie przesunięty. Kolejnym miastem decydującym się na podobne rozwiązanie jest Łódź.

Zobacz wideo Jakie są najbardziej palące problemy dotyczące ekologii?

Łódź. Od 2021 roku nowe stawki za wywóz śmieci 

Nowe rozwiązanie zostanie wprowadzone w Łodzi od 1 stycznia 2021 roku. Zgodnie z taryfikatorem odpady będą kosztować 9,60 zł za 1 m³ zużytej wody. Obecnie obowiązywała opłata 24 zł od jednej osoby w gospodarstwie domowym. Jak wynika z danych Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, jedna osoba zużywa średnio 3 m³, co oznacza wzrost kosztów do 28,80 zł przypadających na jedną osobę. 

Warszawa nocąPolskie miasta ogarnie ciemność. Samorządy wyłączą światła na znak protestu

Jeśli chodzi o nieruchomości niezamieszkałe, to wysokość opłat będzie uzależniona od powierzchni użytkowej lokalu (1,40 zł/m² oraz 40 gr/m² w lokalach powyżej 300 m²). Opłata dla osób niesegregujących śmieci nadal wynosić będzie 19,20 zł. 

Opłata za wywóz śmieci powiązana z ilością zużytej wody. Mieszkańcy protestują 

Zgodnie z nowym taryfikatorem mieszkańcy stolicy mają płacić 12,73 zł za m³ zużytej wody. Od 1 marca 2020 roku obowiązywały dwie stawki dwie stawki za wywóz śmieci - 65 zł od osób mieszkających w bloku i 94 zł w przypadku osób zamieszkujących domy jednorodzinne. Według miejskiego samorządu nowe rozwiązanie ma być sprawiedliwsze, gdyż dotychczasowo osoby samotne płaciły za wywóz odpadów tyle samo, co rodziny wieloosobowe. 

.W Polsce święta do pięciorga gości. W Europie pomysły są nieco inne

Z drugiej strony wiele osób zwraca uwagę, że uzależnienie opłat o ilości zużytej wody uderza w rodziny wielodzietne, często zmagające się z problemami finansowymi. Według wyliczeń aktywistów z "Projektu Ursynów" czteroosobowa miałaby płacić 190 zł miesięcznie. Dla przykładu od przyszłego roku w Łodzi pięcioosobowa rodzina będzie płacić 144 zł miesięcznie, czyli o 24 zł więcej niż dotychczasowo. 

Więcej o: