Smog w Polsce. Najgorsza sytuacja w Małopolsce, okolicach Krakowa

Poranne przymrozki oznaczają wzrost zanieczyszczenia powietrza. Powoli zaczyna pojawiać się smog. Stan powietrza nie wygląda jednak bardzo źle, do czego przyczynia się pandemia.

Koniec listopada, to okres gdy temperatura wyraźnie spada. W całej Polsce w nocy notowane były przymrozki. To oznacza rozpoczęcie w pełni sezonu grzewczego, a konsekwencji wzrost zanieczyszczenia powietrza i pojawienie się smogu

Zobacz wideo Piotr Siergiej: Przez pierwsze 2 lata program "Czyste Powietrze" był dysfunkcyjny

Stan powietrze 26.11. Smog

Jakość powietrza w zdecydowanej większości Polski utrzymuje się na dobrym lub umiarkowanym poziomie, zgodnie z danymi serwisu powietrze.gios.gov.pl. Sytuacja wygląda nieco gorzej, w przypadku mapy airly.pl, ale wciąż balansuje na granicy dobrej i umiarkowanej. Najczystsze powietrze jest w zachodniej i centralnej Polsce, na wschodzie jego jakość wyraźnie spada do umiarkowanej.

Sytuacja wygląda najgorzej w Małopolsce i okolicach Krakowa w stronę Suchej Beskidzkiej i Nowego Targu. W samym Krakowie stężenie PM10 wynosi od 70 do 150 µg/m³, około 150-220 proc. normy, ale już w podkrakowskiej Skawinie, normy zostały przekroczone o ponad 600 proc. Nie najlepiej jest także we Wrocławiu. W niektórych miejscach jakoś powietrze jest bardzo zła i sięga 300 proc. normy, np. na ulicy Arbuzowej. Jeszcze gorszą jakość ma powietrze na zachód od Wrocławia - w powiecie jeleniogórskim normy zostały przekroczone nawet o 536 proc. W stolicy czystość powietrza jest umiarkowana i nie przekracza dwukrotności norm. Podobnie wygląda sytuacja w Poznaniu i Szczecinie. Najczystsze powietrze zdaje się być w Trójmieście, gdzie powietrze raczej nie przekracza norm.

Pandemia poprawiła jakość powietrza

W związku z pandemią, na całym świecie jakość powietrze zauważalnie się poprawiła. Stan ten jednak nie jest długotrwały i jesteśmy narażeni na liczne powroty do sytuacji sprzed kryzysu. 

Przed tym chce zabezpieczyć się Mazowsze, które wprowadziło program ochrony powietrza. W jego ramach zaplanowano inwestycje w tramwaje i elektryczne autobusy, przewidziane są także strefy ograniczonego ruchu. Ponadto w trosce o jakość powietrza zakazano dmuchaw do liści. 

Więcej o: