Warszawa. Nowe stawki za wywóz odpadów od przyszłego roku. Opłaty będą powiązane z zużyciem wody

Rada Warszawy zdecydowała, że od kwietnia 2021 r. opłaty za odpady będą naliczane według wskazania zużytej wody.

Od 1 marca 2020 roku wprowadzone zostały nowe wyższe stawki za wywóz śmieci. W Warszawie miesięczna opłata za mieszkanie wynosi 65 zł, natomiast za dom jednorodzinny 94 zł. Nowy sprawiedliwszy taryfikator zostanie wprowadzony od kwietnia 2021 roku. "Będziesz mieć wpływ na to, ile zapłacisz za śmieci" - reklamuje nowe stawki urząd miasta. 

Zobacz wideo Himalaje to nie tylko piękne szczyty. Wspinacze wysokogórscy zostawiają za sobą góry śmieci

Opłaty za wywóz śmieci. Jak będą wyglądać nowe stawki w Warszawie? 

Rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że mieszkańcy Warszawy zapłacą 12,73 zł za m³ zużytej wody. Przy założeniu, że zużywa się 2,5 m³ wody miesięcznie opłaty wyniosą 31,82 zł. 

-  To najbardziej sprawiedliwy system poboru opłat za wywóz śmieci. Opłata zależy od tego, ile sami mieszkańcy zużyją wody. Dzisiejsze stawki są sztywne. Nie ma znaczenia, ile dana rodzina produkuje śmieci. Samo Ministerstwo Klimatu rekomendowało system poboru opłat za odpady w powiązaniu ze wskazaniami wodomierza - tłumaczył kilka miesięcy temu wiceprezydent miast Michał Olszewski

Smog, zdjęcie ilustracyjneSmog w Polsce. Najgorsza sytuacja w Małopolsce i okolicach Krakowa

Warszawa. Nowe stawki opłat za wywóz śmieci krytykowane przez mieszkańców 

Nowa stawka będzie niekorzystna dla rodzin wieloosobowych. Według danych GUS, o których informowali aktywiści z "Projektu Ursynów", przeciętny warszawiak średnio zużywa 3,75 m³ wody miesięcznie. Oznacza to, że po zmianach płaciłby 47 zł miesięcznie, natomiast przy czterech osobach to aż 190 zł. Rozwiązaniem proponowanym przez władze miasta może być wprowadzenie dodatków dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. 

Uchwała dotycząca powiązania wysokości opłat za wywóz śmieci miała wejść w życie 1 grudnia. Zapis o uzależnieniu rachunku za odpadki od zużycia wody nie został  jednak zatwierdzony przez Regionalną Izbę Obrachunkową, do której spłynęły zaskarżenia ze strony spółdzielni oraz mieszkańców niezadowolonych z nowych proponowanych przepisów. 

Śmietnik Opłaty za wywóz śmieci. Łódź uzależni ich wysokość od zużycia wody