Opłaty za wywóz śmieci. 1000 zł rocznie to standard. Wiemy, w których województwach płaci się najwięcej

Opłaty za wywóz śmieci rosną z roku na roku. W wielu województwach ich średni koszt wynosi 1000 zł rocznie na gospodarstwo domowe. Wiemy, w których6 województwach oraz miastach płaci się najwięcej.

Z wyliczeń serwisu rankomat.pl wynika, że w 2020 roku gospodarstwa domowe, które zdecydowały się na selektywną zbiórkę odpadów, płacą średnio 904 zł rocznie, co stanowi wzrost o 42 proc. względem ubiegłego roku. W porównaniu z danymi za 2018 rok to więcej aż o 85 proc. 

Zobacz wideo Do jakiego kontenera wrzucić paragon, a gdzie stare ubrania? Wyjaśniamy

Opłaty za wywóz śmieci. Najwięcej płacą mieszkańcy województwa dolnośląskiego

W stawkach rocznych widoczny jest podział na Polskę wschodnią i zachodnią. Najbardziej obciążeni kosztami za wywóz opłat są mieszkańcy województwa dolnośląskiego, którzy płacą rocznie średnio 1081,89 zł. Podobnym kwotami są obciążeni mieszkańcy województw śląskiego (1036,54 zł) oraz wielkopolskiego (1035,98 zł). Dla porównania, mieszkańcy województwa lubelskiego płacą średnio 758,89 zł, natomiast podlaskiego 740,13 zł. Liderem w tym zestawieniu jest jednak województwo świętokrzyskie, w którym koszt wywozu odpadów to zaledwie 664,62 zł rocznie na gospodarstwo domowe.

Inteligentne śmietniki w Ciechanowie Ciechanów zainstalował inteligentne śmietniki. Efekty przerosły oczekiwania

Z danych rankomat.pl wynika, że w 2020 roku najmniejsze koszty związane z odbiorem odpadów komunalnych są w Słubicach. W mieście znajdującym się w województwie lubuskim są one ustalane dla gospodarstwa domowego i wynoszą 24 zł miesięcznie, czyli 288 zł rocznie. Najdroższym miastem jest natomiast Wałcz (woj. zachodniopomorskie), gdzie stawka za osobę wynosi 35 zł. W skali roku czteroosobowa rodzina musi zapłacić więc 1680 zł. 

Coraz więcej miast decyduje się powiązać opłaty za wywóz śmieci z zużyciem wody

Rada Warszawy zdecydowała, że od kwietnia 2021 r. opłaty za odpady będą naliczane według wskazania zużytej wody. Mieszkańcy Warszawy zapłacą 12,73 zł za metr sześcienny zużytej wody. Przy założeniu, że zużywa się 2,5 metrów sześciennych wody, miesięcznie opłaty wyniosą 31,82 zł. Obecnie obowiązują taryfikatory w postaci miesięcznej opłaty za mieszkanie wynoszącej 65 zł oraz 94 zł za dom jednorodzinny. Podobne rozwiązanie zdecydowano się wprowadzić w Łodzi

Black Friday Black Friday 2020 na żywo. Promocje na smartfony, sprzęt, gry i nie tylko [RELACJA]

Więcej o: