Po 35 latach złego traktowania w Pakistanie, "najbardziej samotny słoń świata" wyjeżdża do Kambodży

Słoń Kaavan 35 lat swojego życia spędził w łańcuchach w zoo w Pakistanie. 8 lat temu, kiedy zmarła jego partnerka został nazwany przez aktywistów prozwierzęcych "najbardziej samotnym słoniem świata". Kaavan po latach złego traktowania trafi do rezerwatu w Kambodży.

Jak donosi agencja AP, po czterech latach intensywnych działań Four Paws International - grupy zajmującej się dobrostanem zwierząt - Kaavan został w niedzielę przetransportowany do rezerwatu w Kambodży. Przez tragiczne warunki, w których mieszkał słoń przez wiele lat, jego leczenie potrwa kilka miesięcy.

Niewola i depresja słonia

Kaavan mieszkał w pakinstańskim zoo od 35 lat, większość swojego życia spędził w łańcuchach. Kiedy w 2012 roku zmarła jego partnerka, zdiagnozowano u niego depresję. Ciało jego towarzyszki Saheli leżało na wybiegu przez parę dni, zanim zostało usunięte. Z powodu złej diety słoń miał dużą nadwagę. U słonia zdiagnozowano również problemy behawioralne. Aktywiści prozwierzęcy nazwali Kaavana "najbardziej samotnym słoniem na świecie".

Zoo Marghazar w stolicy Islamabadu, w którym Kaavan mieszkał przez większość swojego życia, zostało zamknięte po nagłośnieniu tego, jak traktowano słonia. Już 30 zwierząt zostało ewakuowanych z zoo przez organizacje Four Paws International.

Zobacz wideo Leoś to robot, który uszczęśliwia małych pacjentów

Interwencja Cher

W poprawę jakości życia Kaavana była zaangażowana piosenkarka Cher. W piątek Cher spotkała się z premierem Pakistanu Imranem Khanem i według biura premiera piosenkarka miała również odwiedzić słonia. Cher kręci film dokumentalny o historii słonia, który ma być zrealizowany ku pokrzepieniu serc. Po spotkaniu Cher podziękowała premierowi, że umożliwił przetransportowanie słonia do rezerwatu w Kambodży.

Słoń rozpoczyna nowy rozdział w życiu w rezerwacie w Kambodży, w którym będzie mógł swobodnie przemieszczać się po ogromnym terenie. W ośrodku czekają na niego inne słonie, z którymi będzie mógł nawiązać relacje.

Więcej o: