Smog w Polsce. Znamy ranking miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem

Mimo licznych działań problem smogu wciąż jest w Polsce bardzo poważny. Państwowy Monitoring Środowiska przygotował ranking miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Jak podaje Onet.pl, Państwowy Monitoring Środowiska co roku przygotowuje ranking najbardziej zasmogowanych miejscowości w Polsce, biorąc pod uwagę zanieczyszczenie powietrza pod względem benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których stężenie PM10 było powyżej normy. Warto zaznaczyć, że w zestawieniu są ujęte te miejscowości, w których możliwy był pomiar zanieczyszczenia powietrza

Zobacz wideo Skoda Octavia RS iV - zachowanie sportowego charakteru auta przy ograniczeniu spalania i emisji CO2?

Smog w Polsce. Najbardziej rakotwórcze powietrze w Nowym Targu

Z zestawienia wynika, że problem smogu nie dotyka tylko duży miast, ale także mniejszych miejscowości. Pod względem przekroczenia rakotwórczego benzo(a)pirenu niechlubnym liderem jest Nowy Targ, w którym jego stężenie przekroczyły normy o 1800 proc. Na dalszych pozycjach znajdują się Rybnik (normy przekroczone o 1300 proc.), Sucha Beskidzka (1100 proc.) oraz Nowy Sącz (1000 proc.). 

Jesienne opadanie liści. Zaskakujący skutek zmian klimatu. Drzewa jesienią mogą gubić liście szybciej

Zestawienie zostało zdominowane przez miejscowości z województw małopolskiego oraz śląskiego. Jest ich aż 13 w piętnastce miast, które przekroczyły normę benzo(a)pirenu co najmniej o 800 proc.  - To kolejny rok, w którym prezentujemy rankingi najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce i, jak co roku, widzę te same nazwy (...) W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz np. Rybnika. Niestety w innych miejscowościach z listy działania samorządów w walce ze smogiem pozostawiają wiele do życzenia - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. 

Smog. Pszczyna liderem pod względem liczby smogowych dni

PAS wziął także pod uwagę liczbę dni smogowych, czyli takich, w których przekroczona została w powietrzu dobowa norma pyłu PM10. W 2019 roku pod tym względem najgorzej było w Pszczynie, gdzie łącznie zanotowano aż 106 takich dni. Wysoko w zestawieniu znalazły się także Rybnik (89 dni), Nowy Targ (88 dni) oraz Wodzisław Śląski (86 dni). Dla porównania najmniej dni smogowych w 2019 roku było na Pomorzu: w Sopocie - jeden dzień, natomiast w Kołobrzegu - trzy. 

Smog w Zabrzu Polska ma najwięcej pyłu w powietrzu spośród krajów UE. 46 tys. ofiar rocznie

Więcej o: