2020 może być drugim najcieplejszym rokiem w historii. Średnia temperatura na Syberii wyższa o 5 st. C

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że 2020 rok może być drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Na pierwszym miejscu wciąż utrzymuje się rok 2016.

Najbardziej odczuwalnym dowodem na zmiany klimatyczne są wyższe temperatury i anomalie pogodowe. Z raportu "State of the Global Climate in 2020" przygotowane przez Światową Organizację Meteorologiczną wynika, że obecna dekada (2011-2020) jest najcieplejszą w historii pomiarów. 

Zobacz wideo Prof. Gańczak o szczepionkach: Polska jest znowu w niechlubnym miejscu w Europie

WMO: 2020 drugim najcieplejszym rokiem w historii

WMO poinformowało także, że 2020 rok może być drugim najcieplejszym rokiem od 1850 roku. Z raportu wynika, że średnia globalna temperatura może być o 1,2 stopnia Celsjusza wyższa od średniej z okresu przedindustrialnego (1850-1900). 

Jesienne opadanie liści.Zaskakujący skutek zmian klimatu. Drzewa jesienią mogą gubić liście szybciej

Największe wzrosty średniej temperatury naukowcy zaobserwowali na Syberii, gdzie temperatura była o 5 stopni Celsjusza wyższa od średniej. 20 czerwca w miejscowości Wierchojańsk na Syberii temperatura sięgnęła 38 stopni Celsjusza, co jest nowym rekordem ciepła dla koła podbiegunowego. Kilkustopniowe anomalie zostały także odnotowane w miesiącach wiosennych. 

Globalne ocieplenie nie zatrzyma się w najbliższych latach 

Wyniki raportu nie są optymistyczne, gdyż według prognoz na następne lata średnia temperatura wciąż będzie rosnąć do poziomu 1,5 stopnia powyżej okresu przedindustrialnego. Świat będzie się zbliżać do złamania porozumienia paryskiego, według którego przekroczenie granicy wzrostu temperatury o 2 stopnie Celsjusza spowoduje nieodwracalne zmiany klimatyczne.

Zanieczyszczenie powietrza - zdjęcie ilustracyjneWMO: Pandemia nie przyczyniła się do spadku emisji gazów cieplarnianych

- Istnieje co najmniej 20 procent szansy, że do 2024 wartość ta przekroczy 1,5 stopnia. W tym roku przypada piąta rocznica zawarcia porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu. Z zadowoleniem przyjmujemy wszystkie niedawne zobowiązania rządów do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ponieważ obecnie nie jesteśmy na dobrej drodze i potrzebne są dalsze wysiłki - powiedział cytowany przez Agencję Reutera prof. Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO. 

Więcej o: