PGE chce zniszczyć byłe uzdrowisko. Państwowa spółka ma zamiar powiększyć elektrownię Turów

Dawne uzdrowisko Opolno-Zdrój może zostać zniszczone ze względu na kopalnię odkrywkową węgla brunatnego Turów, która ma zostać rozbudowana. O planach alarmuje Greenpeace, który wystosował apel do ministra kultury o wpisanie cennych budynków do rejestru zabytków.

Właściciel kopalni odkrywkowej Turów PGE GiEK ubiega się o możliwość ekspansji i przedłużenie działalności do 2044 roku. Greenpeace alarmuje, że oznacza to nie tylko kontynuację wpływu kopalni na klimat i środowisko, ale także zburzenie części dawnego uzdrowiska.

Zobacz wideo Korolec: Powinniśmy się zastanowić, jak dochodzić do neutralności klimatycznej

PGE chce zniszczyć dawne uzdrowisko 

Greenpeace twierdzi, że rozbudowa kopalni odkrywkowej Turów odbywa się bez względu na koszty środowiskowe, klimatyczne, a także społeczne - PGE promuje się jako zielony i odpowiedzialny koncern, a jednocześnie bez mrugnięcia okiem planuje przez kolejne ćwierć wieku wydobywać węgiel brunatny, przy okazji równając z ziemią połowę unikalnej w skali kraju zabytkowej miejscowości uzdrowiskowej Opolno-Zdrój - tłumaczy Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych z Greenpeace Polska.

Organizacja zwraca uwagę na fakt, że ze względu na planowaną transformację energetyczną i planowany wzrost opłat za wykorzystanie węgla i emisji CO2 dalsza ekspansja kopalni odkrywkowej jest również nielogiczna z powodów ekonomicznych. - Wiara w miraż kolejnych 25 lat wydobywania i spalania węgla w Turowie to recepta na katastrofę gospodarczą Bogatyni i całego powiatu zgorzeleckiego - wyjaśnia dr hab. Leszek Pazderski, ekspert ds. polityki ekologicznej z Fundacji Greenpeace Polska.

Opolno-Zdrój. Z czego słynęło uzdrowisko? 

Opolno-Zdrój to wieś znajdująca się w powiecie zgorzeleckim w gminie Bogatynia. Obecnie mieszka tam niespełna ponad 1000 osób. Działalność uzdrowiskowa rozpoczęła się w połowie XIX wieku, dzięki odkryciu wód leczniczych. Szczyt świetności datowany jest na początek XX wieku, kiedy to uzdrowisko - jeszcze pod nazwą Bad Oppelsdorf - było odwiedzane przez kuracjuszy z Saksonii, Śląska i Czech.

Działalność odkrywkowa doprowadziła do zaniku wód zdrojowych, a uruchomienie Elektrowni Turów znacząco zanieczyściło powietrze. Po dawnym uzdrowisku pozostały liczne zabytki architektury. Greenpeace zdecydował się rozpocząć akcję wysyłania apeli do ministra kultury o uratowanie Opolna-Zdroju. 

Więcej o: