Bielsko-Biała. Antysmogowy mural pochłania zanieczyszczenie

W Bielsku-Białej powstał antysmogowy mural. Za sprawą dwutlenku tytanu znajdującego się farbie naścienne malowidło jest w stanie przez co najmniej 10 lat pochłaniać zanieczyszczenie powietrza.

Zanieczyszczenie powietrza w miastach wciąż pozostaje istotnym problemem. Jednym z powodów takiej sytuacji jest duża liczba samochodów produkujących spaliny. Okazuje się, że rozwiązaniem tego problemu może być... mural. 

Zobacz wideo Piotr Siergiej: Przez pierwsze 2 lata program "Czyste Powietrze" był dysfunkcyjny

Bielsko-Biała. W jaki sposób działa antysmogowy mural? 

Jak opisuje tvn24.pl, na ścianie kamienicy w Bielsku-Białej w ramach programu Święto Drzewa zorganizowanego przez Klub Gaja powstał antysmogowy mural. Na muralu przedstawiony został las. Jego autorka Ewa Ciepielewska tłumaczy, że to rodzaj artystycznego performance'u polegającego na tym, że namalowany na ścianie las w rzeczywistości pełni podobną rolę. 

Zanieczyszczenie powietrze wraca do poziomu sprzed epidemii koronawirusaKto nie wjedzie autem do większych miast? Ministerstwo zgłasza projekt

Mural pochłania zanieczyszczenia, dzięki farbie, którą został namalowany. Jak tłumaczą pomysłodawcy,  jeden metr tej farby pochłania tyle zanieczyszczeń, co jeden metr lasku. Wszystko dzięki temu, że w jej składzie znajduje się  dwutlenek tytanu pełniący podobną rolę, co chlorofil w czasie procesu fotosyntezy. Farba - jak zapewnia producent - będzie działać przez co najmniej 10 lat.

Smog wciąż ogromnym problem w południowej części Polski 

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wrócił problem smogu. Na początku grudnia informowaliśmy o kilkukrotnie przekroczonych normach. Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych latach, również obecnie najgorsza sytuacja jest w Małopolsce i na Śląsku. Dla przykładu 3 grudnia wieczorem w Makowie Podhalańskim poziom pyłów PM10 wyniósł 420 µg/m³, czyli ośmiokrotnie więcej niż dopuszczają normy.

Zdjęcie ilustracyjneNIK: Walka ze smogiem utrudniana przez Ministerstwo Energii

Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika z niego, że w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera przedwcześnie aż 49 700 osób rocznie.

Więcej o: