Naukowcy: Kangury mogą nauczyć się komunikowania z ludźmi. Chodzi m.in. o proszenie o pomoc [WIDEO]

Naukowcy z City University of Hong Kong wykazali, że kangury mogą intencjonalnie komunikować się z człowiekiem i prosić go o pomoc. Odkrycie naukowców wskazuje, że umiejętności komunikacyjne zwierząt nie zależą od tego, czy są one udomowione.
Zobacz wideo Australia przeżywa inwazję kangurów. Zwierząt jest tak dużo, że eksperci proponują, by na nie polować

Badania dotyczące sposobu, w jaki kangury mogą komunikować się z ludźmi, zostały opublikowane przez brytyjskie towarzystwo naukowe The Royal Society. Zespół naukowców zauważa, że na ogół przyjmuje się, iż udomowienie zwierząt spowodowało poprawę zdolności komunikacyjnych między ssakami innymi niż naczelne a ludźmi. Wyniki ich badań sugerują jednak, że dzikie zwierzęta również mogą komunikować się z ludźmi - tak samo jak psy, konie czy kozy.

Kangury mogą intencjonalnie komunikować się z człowiekiem. "Byłem naprawdę zszokowany"

Naukowcy postanowili powtórzyć eksperyment, który wcześniej wykonywano z udziałem zwierząt udomowionych. W badaniu brało udział 16 kangurów z trzech różnych podgatunków, które zostały nauczone, że w małym, przezroczystym pudełku mogą znaleźć przysmaki takie jak marchewka, kukurydza czy bataty. W kolejnej fazie eksperymentu zwierzęta stawały przed takim samym pudełkiem, z tą różnicą, że było ono zamknięte. Jak się okazało, kangury szukały pomocy u ludzi. Wyrażały to, patrząc raz na badacza, a raz na pudełko z jedzeniem. 

- Patrzyły prosto w górę na moją twarz, jak pies lub koza, i wracały do pudełka, a niektóre nawet podchodziły i drapały mnie po kolanie - powiedział w rozmowie z portalem New Sciencist Alan McElligott z City University of Hong Kong.

Ze słów naukowca wynika, że takie zachowanie zaobserwowano zarówno u zachodnich kangurów szarych, które uznawane są za dość przyjazne, jak i u  wschodnich kangurów szarych oraz kangurów czerwonych, które uchodzą za zwierzęta bardziej płochliwe.

- Byłem naprawdę zszokowany. Nawet nie sądziłem, że przejdziemy z nimi przez protokół szkolenia - powiedział McElligott.

Badacz powiedział, że wciąż niewiele wiadomo na temat zachowań społecznych i procesów poznawczych kangurów. Zwrócił jednak uwagę, że to, iż kangury żyją w grupach, może powodować, że ??chętniej zwracają się o pomoc - nawet do kogoś spoza własnego gatunku.

Więcej o: