Sejm za promowaniem energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych. Przeciwny był jeden poseł
Sejm przyjął ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, zakładający dwufazowy model wsparcia i przyznanie w pierwszej fazie wsparcia dla farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej na poziomie 5,9 GW oraz przeprowadzenie pierwszych aukcji w 2025 r.
Sejm za wsparciem morskich farm wiatrowych. Przeciwny tylko Janusz Korwin-Mikke
Za ustawą opowiedziało się 443 posłów, w tym wszyscy głosujący z Koalicji Obywatelskiej (jeden poseł nie brał udziału w głosowaniu), większość - 226 - posłów PiS (czterech wstrzymało się od głosu, ośmiu nie było obecnych), 47 posłów Lewicy (jeden nie głosował), wszyscy z Koalicji Polskie (24 osoby), wszystkich dziewięciu niezrzeszonych i ośmiu posłów Konfederacji (na 11 w Sejmie). W przypadku tej ostatniej partii, dwóch posłów wstrzymało się od głosu, a jeden zagłosował przeciwko - był to Janusz Korwin-Mikke.
Głosowanie w Sejmie nad ustawą wspierającą morskie farmy wiatrowe. Źródło: Sejm.gov.pl
Wsparcie dla produkcji energii elektrycznej z wiatraków na morzu
Ustawa zakłada, że w pierwszej fazie działania systemu wsparcia, dla morskich farm o łącznej mocy zainstalowanej 5,9 GW, wsparcie przyznawane będzie w drodze decyzji administracyjnej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Możliwość wejścia do tego systemu kończy się 30 czerwca 2021 r. W kolejnych latach wsparcie przyznawane będzie już w formule konkurencyjnych aukcji.
Pierwsze farmy wiatrowe na polskim morzu mają pojawić się w 2024 r. i będą powstawać sukcesywnie aż do 2033 r. Okres funkcjonowania pojedynczej farmy wiatrowej to ok. 25 lat i przez cały ten okres otrzymają one pełne wsparcie polskiego rządu. Zgodnie z "Polityką energetyczną Polski do 2040 r.", za 20 lat na Bałtyku ma być zainstalowanych od 8 do 11 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Za 10 lat ma być to 5,9 GW.
Dodatkowo, taki mechanizm będzie wymagał jeszcze zgody KE. Dlatego zakłada się, że do tego systemu trafią najbardziej zaawansowane projekty offshore na polskim Bałtyku.
Prawo do pokrycia ujemnego salda w drugiej fazie systemu wsparcia ma być przyznawane w drodze aukcji, w których projekty konkurują między sobą ceną wytwarzanej energii elektrycznej na zasadach analogicznych do obecnie obowiązującego systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii (ang. pay as bid). Przeprowadzenie pierwszej aukcji planowane jest w roku 2025 r., a drugiej - w 2027 r.
Okres funkcjonowania takiej farmy określono na 25 lat (faza operacyjna), w których wystąpi wpływ na sektor finansów publicznych w formie wpływów z podatków. Efekty wejścia w życie ustawy mają być widoczne aż do roku 2058.
Łączne skutki wejścia w życie ustawy dla budżetu w fazie operacyjnej (w latach 2020-2033) przewidziano na poziomie 16 206 mln zł.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.
-
Obajtek nie uwierzył w zablokowanie przejęcia Polska Press. Sąd: Jest postanowienie. Niezaskarżalne
-
Grecja otworzy się dla turystów. Możliwy urlop bez kwarantanny, ale trzeba spełnić jeden z dwóch warunków
-
IMGW potwierdza, że pogoda w Polsce wpływa na transmisję koronawirusa. "Ryzyko zdecydowanie mniejsze"
-
Nowe dowody osobiste już od sierpnia. Trzeba będzie udać się do urzędu
-
Japonia. Skażona woda z Fukushimy trafi do oceanu. Stężenie trytu w normie, ale sąsiedzi są wściekli
- Dostałeś SMS o niezapłaconym mandacie? Policja ostrzega przed oszustami
- Ceny prądu w Polsce jednymi z najwyższych w UE. Płacimy dwa razy więcej niż Szwedzi
- Malta dopłaci turystom za pobyt w hotelach. 200, 150 lub 100 euro. Czy jest tu haczyk? Odpowiadamy
- Banknot z Lechem Kaczyńskim już w listopadzie. NBP podało dokładną datę emisji
- Kursy walut 13.04. Lekkie odbicie funta [Kurs dolara, funta, euro, franka]