Ogromna wyspa śmieci na zbiorniku w Bośni. Zagraża elektrowni wodnej i lokalnej społeczności

Malowniczo położony zbiornik w okolicach Wiszegradu we wschodniej Bośni i Hercegowinie przykryła ogromna wyspa śmieci. W dużej mierze plastikowe odpady są zagrożeniem nie tylko dla środowiska, ale też tamy na rzecze Drina. Sytuacja obrazuje problem z zarządzaniem odpadami, jakie mają kraje bałkańskie.
Zobacz wideo Problem plastiku i opakowań jednorazowych. „Tu pandemia zrobiła dużo złego”

Wyspa śmieci na sztucznym zbiorniku na rzece Drina zaalarmowała zarówno obrońców przyrody, jak i pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo elektrowni wodnej. Na zdjęciach widać, że odpady pokrywają duża część zbiornika w okolicy miasta Wiszegrad. 

Jak opisuje agencja AP, problem może narastać - w górnym biegu rzeki i jej dopływach w Bośni i Hercegowinie, Serbii oraz Czarnogórze jest jeszcze więcej odpadów zmierzających w stronę zbiornika. Wśród nich są odpady komunalne, plastikowe opakowania, choć zdarzają się też pralki czy monitory.

Problem nie jest nowy. Według władz do roku w okolicy Wiszegradu z wody wyławianych jest 6-8 tysięcy metrów sześciennych śmieci - czyli około 450 pełnych śmieciarek. 

"Cały ekosystem w niebezpieczeństwie"

We wtorek zaczęto usuwanie śmieci ze zbiornika, by uniknąć zablokowania infrastruktury tamy i potencjalnej awarii elektrowni. 

Cytowany przez AP aktywista grupy Eco Center Dejan Furtula powiedział, że śmieci zagrażają nie tylko elektrowni, ale też lokalnej społeczności i środowisku - nawet po usunięciu z wody. Wyłowione śmieci trafiają na lokalne wysypisko, gdzie dochodzi do pożarów, a toksyny przedostają się z wodą z powrotem do rzeki. - My wszyscy i cały ekosystem jesteśmy w niebezpieczeństwie - powiedział. 

AP zwraca uwagę, że kraje bałkańskie  - mniej rozwinięte, w gorszej sytuacji gospodarczej i nadal odczuwające konsekwencje wojen z lat 90. - mają poważny problem z funkcjonowaniem systemu zarządzania odpadami. Przez to tony śmieci trafiają na dzikie wysypiska oraz do rzek. 

Podoba problem co w okolicach Wiszegradu pojawił się na zbiorniku Potpecko w południowo-zachodniej Serbii. 

Więcej o: