Wielkopolska. Wandale zniszczyli kilkanaście uli. Zginęło 30 tys. pszczół

W sylwestrową noc wandale zniszczyli pasiekę pana Kazimierza Zasady z Jastrowia. Kilkadziesiąt uli zostało zniszczonych, a tysiące owadów zginęło na mrozie. Pszczele rodziny zostaną jednak odbudowane dzięki internetowej zbiórce.
Zobacz wideo Czy pszczoły zostaną zastąpione przez roboty?

Kazimierz Zasada z Jastrowia (woj. wielkopolskie) zajmuje się pszczelarstwem od 20 lat. W sobotę 2 stycznia poszedł na spacer do swojej pasieki i zobaczył, że kilkanaście należących do niego uli zostało zdewastowanych, a tysiące owadów zamarzło. Szacuje się, że w wyniku działań wandali mogło zginąć nawet 30 tys. pszczół.

"Zwyrodnialcy, którzy się tego dopuścili, zniszczyli furtkę ogrodzenia, przez co wiemy, że nie jest to dzieło zwierząt, wiatru czy innych zjawisk przyrodniczych. Policja jest bezradna. Tata zdruzgotany, bo wszystkie pszczółki przed zimą dostały nowe domki, zostały przygotowane na trudne warunki atmosferyczne. Kilkanaście lat pracy zostało pogrzebane w jedną noc. Bezmyślny człowiek zniszczył życie owadów, dzięki którym sam żyje, a nasz Tata właściwie się poddał" - napisali bliscy pana Kazimierza.

Sukces zbiórki na odbudowę pasieki. Powstaną ule edukacyjne i kilka nowych pszczelich rodzin

Z kilkunastu uli należących do pszczelarza ostały się tylko dwa. Mężczyzna myślał o zakończeniu działalności i likwidacji pasieki, ale jego rodzina chciała, aby tego nie robił - pisze Polsat News. Żeby umożliwić panu Kazimierzowi odbudowę pasieki, jego bliscy stworzyli zbiórkę na portalu zrzutka.pl. W kilka dni udało się zebrać więcej, niż pierwotnie planowano.

"Państwa zaangażowanie zaowocowało skutkami ubocznymi. Kilka osób zainteresowało się postawieniem pojedynczych uli w swoich ogródkach, tudzież poprosiło o pomoc w założeniu małej pasieki. Okazuje się, że pomogą Państwo nie tylko w odbudowaniu zniszczonej pasieki, ale i przyczynią się do powstania kilku nowych pszczelich rodzin. Oprócz tego powstaną ule edukacyjne, które będą wykorzystywane do prezentacji w przedszkolach i szkołach, w celu budowania świadomości wśród najmłodszych. DZIĘKUJEMY" - czytamy w opisie zbiórki.

Zrzutkę na odbudowę pasieki pana Kazimierza można wesprzeć TUTAJ

Polowiec szachownica Co zagraża polskim motylom? Ekspertka: Organizując sobie świat, trochę się zagalopowaliśmy [WYWIAD]

Więcej o: