Wielka inwestycja na Pomorzu. Powstanie największa farma fotowoltaiczna w tej części Europy

Farma fotowoltaiczna powstanie w Zwartowie na Pomorzu. Będzie ona wytwarzać rocznie 230 GWh zielonej energii, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb kilkuset tysięcy osób.

Rozwijanie OZE jest niezbędne, aby spełnić wymagania rewolucji energetycznej, której założeniem jest całkowite odejście od węgla. W Polsce stosunkowo dużą popularnością cieszą instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym wykorzystywana jest energia słoneczna. 

Zobacz wideo Ochojska: Trochę wstyd, jak rozmawia się z ludźmi z innych krajów

Największa farma fotowoltaiczna w Europie Śr.-Wsch. powstanie w Polsce

Zasoby fotowoltaiczne w Polsce zostaną wkrótce znacznie zwiększone. Jak podaje money.pl, w Zwartowie na Pomorzu powstanie największa w Europie Środkowo-Wschodniej farma fotowoltaiczna. W ciągu roku będzie wytwarzać 230 GWh zielonej energii i całościowo 6 TWh energii. Będzie to miało realne przełożenie na poprawę stanu powietrza, gdyż w ciągu 30 lat przełoży się to zredukowanie emisji CO2 o 5 mln ton. 

-  Dla porównania Polska w tej chwili charakteryzuje się popytem na poziomie około 150 TWh, więc jest to znacząca inwestycja 

- powiedział w rozmowie z agencją Newseria Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy.

Inwestycja ruszy w pierwszy kwartale tego roku. Pierwsza energia z farmy ma popłynąć za rok. 

Sejm przyjął w ubiegłym roku ważną ustawę. Będzie więcej morskich farm wiatrowych

W grudniu 2020 roku Sejm przyjął ustawę w sprawie wsparcia dla morskich farm wiatrowych. Zakłada ona dwufazowy model wsparcia i przyznanie w pierwszej fazie wsparcia dla farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej na poziomie 5,9 GW oraz przeprowadzenie pierwszych aukcji w 2025 r.

Więcej o: