Ich błękitna krew ma ważną rolę w produkcji szczepionek. Naukowcy alarmują: Superbohater w kryzysie!
Skrzypłocze żyją na Ziemi od 425 mln lat. Stawonogi zwane również mieczogonami są bardzo cenione w przemyśle medycznym, gdyż w latach 70. XX wieku odkryto, że ich błękitna krew wykazuje zdolność do wykrywania endotoksyn (występują w błonie zewnętrznej niektórych bakterii i są toksyczne dla człowieka). Ta właściwość wykorzystywana jest w procesie kontroli czystości mikrobiologicznej leków, płynów infuzyjnych, endoprotez, rozruszników oraz szczepionek.
Skrzypłocze mogą wyginąć. Ekolodzy proponują wprowadzenie syntetycznego zamiennika
"W laboratorium każdy wrażliwy skrzypłocz jest umieszczany na stojaku, a w tkankę wokół serca wbija się igłę i spuszcza krew. Wiele z tych organizmów ginie w wyniku tego procesu" - czytamy we wpisie "Superbohater w kryzysie!" na facebookowym profilu Akwarium Gdyńskiego.
Pandemia koronawirusa oraz ogromne zapotrzebowanie na szczepionki może jednak spowodować, że skrzypłocze wyginą. W poście czytamy również, że według ekologów pozyskiwanie dzikich zwierząt do badań jest nierozważne, a przemysł medyczny powinien zacząć korzystać z syntetycznej alternatywy, znanej jako rekombinowany czynnik C. Tak się nie dzieje m.in. dlatego, że przy obecnej metodzie produkcji sztuczna krew nie dorównuje jakością krwi skrzypłoczy. "Przejście na rFC (rekombinowany czynnik C - red.) może uratować każdego roku 100 tys. skrzypłoczy i pomóc zagrożonym ptakom wędrownym, które żywią się jajami tych zwierząt" - czytamy w poście.
Skrzypłocze na wymarciu? Szczepionka na koronawirusa może nagłośnić sprawę
Ekolodzy starają się wykorzystać popularny temat szczepionki na koronawirusa, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na temat malejącej populacji skrzypłoczy. "Pomimo wieloletnich prac konserwatorskich prowadzonych przez instytucje rządowe i organizacje non-profit, którym zależy na zdrowiu naszych ekosystemów przybrzeżnych, nie widać znaczących rezultatów" - czytamy w poście. "Intensywne działania należy podjąć już teraz, zanim gatunki – takie jak skrzypłocz – znikną na zawsze z naszej błękitnej planety" - dodano.
-
Francja. Nicolas Sarkozy, były prezydent, skazany. Ma iść do więzienia za korupcję i nadużycia
-
Podatek Belki do lamusa? Chce tego KO, zmian chciał Morawiecki. Dziś nie ma takich planów [WYKRES DNIA]
-
Wiech: Chodzi o gaz, nie o klimat. Niemcy nas pchają w zielony absurd
-
Restauracja wystąpiła w rządowym spocie, teraz się odcina. "Kompletna fikcja". PFR: dostali 843 tys. zł
-
Twoja lodówka A+++ od dziś ma klasę energetyczną... C. "Ma to pomóc oszczędzać"
- Szpital Narodowy w Warszawie przygotowuje się na trzecią falę. Placówka otworzy nowe moduły
- Horban radził przedsiębiorcom, by przebranżawiali się na maseczki. Teraz "po staropolsku odszczekuje"
- Prywatna firma ma zbudować hotel w kosmosie. Ze "sztuczną grawitacją". Projekt wygląda jak z filmu SF
- Będzie podwyżka 500 plus przed wyborami w 2023 roku? Ile może kosztować waloryzacja? Są dwa warianty
- Ile straciła Polska przez koronawirusa? Ekonomiści podali dokładną liczbę