Jedna z największych sieci wycofuje plastikowe torby. "Klienci są coraz bardziej świadomi"

Według danych WWF torba foliowa jest używana średnio przez 25 minut, po czym trafia do śmieci. Tymczasem rozkłada się nawet 400 lat! Przy okazji obchodzonego 23. stycznia Dnia bez Opakowań Foliowych jedna z największych polskich sieci ogłosiła dobrą wiadomość dla środowiska.

Żabka wycofuje ze swoich sklepów foliowe torby. Jedna z największych polskich sieci uznała, że czas zastąpić je bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. 

- Statystyczny Polak używa rocznie średnio ok. 490 toreb z tworzywa sztucznego, dlatego redukcja plastiku to temat ważny nie tylko dla pracowników i franczyzobiorców Żabki, ale także dla coraz szerszego grona konsumentów. Klienci są coraz bardziej świadomi wpływu człowieka i jego codziennych decyzji na stan środowiska naturalnego. Dlatego zdecydowaliśmy się wycofać z naszej sieci torby plastikowe i zastąpić je torbami papierowymi, co już ma miejsce  w ponad połowie naszych sklepów - mówi Anna Grabowska, Wiceprezes Zarządu ds. Komercyjnych w firmie Żabka Polska.

Żabka zastępuje plastikowe torby papierowymi

Od kilku miesięcy Żabka - w trosce o środowisko naturalne - wprowadza zmiany w swoich sklepach. Wycofuje torby plastikowe, w pełni zastępując je torbami papierowymi. Są one dostępne już w 56 proc. spośród ponad 6900 sklepów Żabka. Już niedługo wszyscy klienci sieci będą mogli także kupić w Żabce gorącą kawę na wynos w ekologicznym kubku pochodzenia roślinnego z nowym papierowym wieczkiem. Proces wycofywania plastikowych materiałów z Żabki potrwa jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy. Żabka podejmuje wiele kroków skierowanych do konsumentów, aby wspierać ich w budowaniu dobrych nawyków ekologicznych.

Żabka wspiera stosowanie rPET. Opakowania mogą być bardziej przyjazne środowisku

Redukcja plastiku to jedno z najważniejszych działań odpowiedzialności społecznej Żabki w obszarze ekologii. Dlatego Żabka przykłada dużą wagę do tego, by opakowania jej produktów marek własnych powstawały z produktów przyjaznych środowisku. Jako pierwsza sieć handlowa wprowadziła w swoich markach własnych - Foodini, Wycisk, S! i OD NOWA - butelki pochodzące w 100 proc. z recyklingu (tzw. rPET).

Czytaj też: Żabka otworzyła 500 sklepów w 2020, do końca roku kolejne 500. W procesie pomaga sztuczna inteligencja

Zrezygnowała także z dodawania do dań gotowych plastikowych sztućców, wprowadza wieczka papierowe 100 proc. biodegradowalne niezawierające mikroplastiku. Wsparciem konsumentów było również wprowadzenie na opakowaniach produktów marki własnej oznaczeń informujących, jak właściwie segregować zużyte opakowania.

Recykling, zielona energia, gospodarka w obiegu zamkniętym

Sieć wspólnie z franczyzobiorcami zbiera też surowce wtórne. W ramach programu "Naturalnie razem", do którego włączyło się ponad 4 tys. sklepów, odbiera od franczyzobiorców folię i makulaturę. W 2020 roku zebrano 12 000 ton surowców, tj. o 50 proc. więcej niż w latach poprzednich. Poza tym w sklepach na warszawskiej Pradze wspólnie z klientami i franczyzobiorcami sieć testuje działanie gospodarki o obiegu zamkniętym dla marki własnej wody OD NOWA.

Pod koniec minionego roku Żabka połączyła siły ze swoim partnerem Żywiec Zdrój, by jeszcze skuteczniej promować recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku. Firmy wspólnie wdrażają innowacyjne rozwiązanie - EKOmaty, czyli automaty umożliwiające selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu.

Natomiast w listopadzie ub.r. przy ul. Lewandów w Warszawie Żabka uruchomiła także wyjątkowy sklep, który pełni rolę laboratorium, w którym testowane są przyjazne środowisku rozwiązania, pokazujące, w jakim kierunku będzie rozwijać się przyszłość handlu. Wśród wdrożonych w nim ekologicznych innowacji znajdują się m.in. rozwiązania mające nadanie drugiego  życia odpadom. W placówce zastosowano ścianę do pomieszczenia technicznego z 1000 butelek PET po napojach (to aż 14 kg plastiku), zebranych przez projektantów sklepu. Stojące w niej meble i panele sufitowe wykonano z materiałów recyklowanych przy ograniczaniu paliw kopalnych. Klienci sklepu mają także możliwość korzystania z EKOmatu.

Zobacz wideo Na co Polacy wymieniają "kopciuchy"?
Więcej o: