Renault otworzy pod Warszawą Zieloną Ostoję. To pierwsze takie eko laboratorium w Polsce

Renault ogłosiło, że otworzy w Polsce Zieloną Ostoję. To miejsce, które ma rozwijać świadomość ekologiczną Polaków. Pomoże też w realizowaniu lokalnych inicjatyw prośrodowiskowych. Budowany pod Warszawą pawilon ma być dostępny dla każdego chętnego za darmo.
Zobacz wideo Ochojska: Trochę wstyd, jak rozmawia się z ludźmi z innych krajów

Renault Polska zapowiedziało w tym tygodniu podczas konferencji online otwarcie Zielonej Ostoi. Miejsce to ma zachęcać Polaków do podejmowania lokalnych aktywności prośrodowiskowych, a także dbać o naszą edukację ekologiczną.

Polacy chcą być eko, ale nie mają gdzie

Według badań przeprowadzonych przez Instytut GFK na zlecenie francuskiego koncernu, 8 na 10 Polaków postrzega się jako osoby ekologiczne i aż 85 proc. ma świadomość, że swoją postawą może mieć realny wpływ na ochronę środowiska. Jednocześnie co piąty Polak nie wie, że to emisja dwutlenku węgla ma największy wpływ na tworzenie się dziury ozonowej oraz globalne ocieplenie.

Z badania wynika również, że Polacy wiedzą jak być eko, jednak nie zawsze działają w zgodnie z naturą. Dla przykładu, aż 88 proc. z nas deklaruje, ograniczenie korzystania z plastiku jako istotny element dla ochrony środowiska, jednak tylko połowa deklarujących faktycznie to robi. Co więcej, zaledwie 13 proc. badanych bierze udział w lokalnych aktywnościach proekologicznych.

Zielona Ostoja Renault pod WarszawąZielona Ostoja Renault pod Warszawą fot. materiały prasowe Renault

Zielona Ostoja Renault pod Warszawą

Odpowiedzią ma być właśnie Zielona Ostoja, która powstaje ok. 25 km od Warszawy przy Rezerwacie Świder w Otwocku. W ramach inicjatywy budowany jest ekologiczny pawilon, w którym eksperci będą przeprowadzać warsztaty, wykłady i webinary na temat ekologii i dbania o środowisko.

Ostoja ma także pozwolić na wypróbowanie proekologicznych działań w praktyce w otoczeniu natury oraz zachęcać i inspirować Polaków (a w szczególności mieszkańców okolicy) do podejmowania konkretnych działań (np. wspólne sprzątanie lasów). Wstęp do Zielonej Ostoi będzie zupełnie bezpłatny, a każdy, kto przyjdzie z konkretną inicjatywą ekologiczną będzie mógł skorzystać z dostępnej na miejscu infrastruktury za darmo.

Zielona Ostoja ma być gotowa na wiosnę 2021 roku. Renault zapowiada, że jeśli projekt będzie cieszył się dużym zainteresowaniem, w przyszłości mogą powstawać kolejne, podobne miejsca w innych częściach Polski.

Więcej o: