Najczystsze miasta w Polsce. Łódź zwycięzcą zestawienia, na szarym końcu Poznań

Naukowcy sprawdzili, w których polskich miastach można znaleźć najwięcej szkodliwych drobnoustrojów i bakterii. Według zestawienia najczystszym miastem w Polsce jest Łódź, zaś na ostatnim miejscu znalazł się Poznań, w którym najwięcej kontaktów z bakteriami można mieć na dworcu PKP oraz w transporcie publicznym.

Naukowcy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek oraz PSG Polska przeprowadzili badanie, jak pod kątem czystości wypadają największe miasta w Polsce. Badacze sprawdzili liczbę bakterii w miejscach publicznych takich, jak bankomaty, komunikacja miejska, klamki w galeriach handlowych czy dworce kolejowe. Pod lupę wzięto Warszawę, Kraków, Łódź, Bydgoszcz, Białystok, Gdańsk, Wrocław, Lublin, Poznań oraz Katowice, czyli największe miasta w Polsce.  

Zobacz wideo Co z ruchem Trzaskowskiego? "Skupił się na sprawach miasta, gdy było to konieczne"

Łódź najczystszym miastem w Polsce

Z zestawienia wynika, że najbrudniejszym miastem z analizowanych jest Poznań, w którym wykryto najwięcej bakterii - 14 620 (zsumowana liczba bakterii znalezionych w różnych miejscach publicznych). Na kolejnych miejscu w rankingu najbrudniejszych miast znalazły się Katowice (9560) oraz Gdańsk (8294). Dalej w zestawieniu uplasowała się Warszawa (5340 bakterii) oraz Wrocław (4570). Najczystszym miastem okazała się Łódź (1470), a dalej Bydgoszcz (2340 oraz Kraków (2440).

Zestawienie polskich miast pod względem ilości bakteriiZestawienie polskich miast pod względem ilości bakterii Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek, PSG Polska

Warszawa ma najbrudniejsze bankomaty, Gdańsk sklepy spożywcze 

Łączny ranking to jedno, ale dzięki badaniu naukowców możemy dowiedzieć się, jakich miejsc należy unikać w poszczególnych miastach Polski, aby ograniczyć ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi dla zdrowia drobnoustrojami.  

Najwięcej bakterii na bankomatach znaleziono w Warszawie (3000) oraz Poznaniu (2500). "Na niektórych przebadanych automatach znaleziono pleśń oraz grzyby, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia" - poinformowali naukowcy. Dla porównana, liderem w tym zestawieniu był Gdańsk, gdzie na bankomatach znaleziono zaledwie 44 bakterie. Średnia dla wszystkich miast to około 1000. 

Urząd Pracy Bezrobocie rośnie po miesiącach stabilizacji. Ministerstwo podało nowe dane

Gdańsk przewodzi w stawce pod względem czystości galerii handlowych. Znaleziono tam zaledwie 30 bakterii przy średniej wynoszącej 452. Najwięcej mikrobów znaleziono zaś w centrach handlowych funkcjonujących w Katowicach i Lublinie (po 1000). Na tle miejsc publicznych galerie handlowe wypadły najkorzystniej pod względem czystości. To konsekwencja reżimu sanitarnego wprowadzonego w tych miejscach

Pomorskie miasto lideruje natomiast pod względem liczby drobnoustrojów w sklepach spożywczych (2500). Najczystszym miastem w tym zakresie okazał się Poznań, gdzie znaleziono zaledwie 20 mikrobów. Zdaniem badaczy "chociaż słyszymy komunikaty o dbałości sieci handlowych ws. higieny wózków i koszyków sklepowych, w rzeczywistości bywa różnie". 

Osiedle kontenerowe w Bydgoszczy Pod Warszawą powstanie osiedle kontenerowe. Zamieszkają w nim "trudni lokatorzy"

Najbrudniejsza miasta w Polsce. Wiemy, gdzie unikać dworców. komunikacji miejskiej 

Ostatnie dwa miejsca publiczne brane pod uwagę to dworce kolejowe oraz komunikacja miejsca. Unikać tych miejsc należy w Poznaniu, w którym znaleziono najwięcej bakterii (5000 bakterii - transport publiczny, 6500 - dworzec PKP). Słabo w tych zestawieniach wypadły Katowice (2500 - transport publiczny, 4000 - dworzec PKP) oraz Gdańsk (5000 - dworzec PKP). Najlepszą sytuację na dworcach kolejowych odnotowano w Białymstoku (16 mikroorganizmów), z kolei najczystsza komunikacja jest w Łodzi. 

"Trwająca obecnie pandemia wielu z nas uzmysłowiła, iż mimo postępu medycyny wciąż daleko nam od zdobycia przewagi nad czyhającymi z każdej strony bakteriami i wirusami" - podsumowali badacze 

Więcej o: