Najczystsze miasta w Polsce. Łódź zwycięzcą zestawienia, na szarym końcu Poznań

Naukowcy sprawdzili, w których polskich miastach można znaleźć najwięcej szkodliwych drobnoustrojów i bakterii. Według zestawienia najczystszym miastem w Polsce jest Łódź, zaś na ostatnim miejscu znalazł się Poznań, w którym najwięcej kontaktów z bakteriami można mieć na dworcu PKP oraz w transporcie publicznym.

Naukowcy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek oraz PSG Polska przeprowadzili badanie, jak pod kątem czystości wypadają największe miasta w Polsce. Badacze sprawdzili liczbę bakterii w miejscach publicznych takich, jak bankomaty, komunikacja miejska, klamki w galeriach handlowych czy dworce kolejowe. Pod lupę wzięto Warszawę, Kraków, Łódź, Bydgoszcz, Białystok, Gdańsk, Wrocław, Lublin, Poznań oraz Katowice, czyli największe miasta w Polsce.  

Zobacz wideo Co z ruchem Trzaskowskiego? "Skupił się na sprawach miasta, gdy było to konieczne"

Łódź najczystszym miastem w Polsce

Z zestawienia wynika, że najbrudniejszym miastem z analizowanych jest Poznań, w którym wykryto najwięcej bakterii - 14 620 (zsumowana liczba bakterii znalezionych w różnych miejscach publicznych). Na kolejnych miejscu w rankingu najbrudniejszych miast znalazły się Katowice (9560) oraz Gdańsk (8294). Dalej w zestawieniu uplasowała się Warszawa (5340 bakterii) oraz Wrocław (4570). Najczystszym miastem okazała się Łódź (1470), a dalej Bydgoszcz (2340 oraz Kraków (2440).

Zestawienie polskich miast pod względem ilości bakteriiZestawienie polskich miast pod względem ilości bakterii Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek, PSG Polska

Warszawa ma najbrudniejsze bankomaty, Gdańsk sklepy spożywcze 

Łączny ranking to jedno, ale dzięki badaniu naukowców możemy dowiedzieć się, jakich miejsc należy unikać w poszczególnych miastach Polski, aby ograniczyć ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi dla zdrowia drobnoustrojami.  

Najwięcej bakterii na bankomatach znaleziono w Warszawie (3000) oraz Poznaniu (2500). "Na niektórych przebadanych automatach znaleziono pleśń oraz grzyby, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia" - poinformowali naukowcy. Dla porównana, liderem w tym zestawieniu był Gdańsk, gdzie na bankomatach znaleziono zaledwie 44 bakterie. Średnia dla wszystkich miast to około 1000. 

Gdańsk przewodzi w stawce pod względem czystości galerii handlowych. Znaleziono tam zaledwie 30 bakterii przy średniej wynoszącej 452. Najwięcej mikrobów znaleziono zaś w centrach handlowych funkcjonujących w Katowicach i Lublinie (po 1000). Na tle miejsc publicznych galerie handlowe wypadły najkorzystniej pod względem czystości. To konsekwencja reżimu sanitarnego wprowadzonego w tych miejscach

Pomorskie miasto lideruje natomiast pod względem liczby drobnoustrojów w sklepach spożywczych (2500). Najczystszym miastem w tym zakresie okazał się Poznań, gdzie znaleziono zaledwie 20 mikrobów. Zdaniem badaczy "chociaż słyszymy komunikaty o dbałości sieci handlowych ws. higieny wózków i koszyków sklepowych, w rzeczywistości bywa różnie". 

Najbrudniejsza miasta w Polsce. Wiemy, gdzie unikać dworców. komunikacji miejskiej 

Ostatnie dwa miejsca publiczne brane pod uwagę to dworce kolejowe oraz komunikacja miejsca. Unikać tych miejsc należy w Poznaniu, w którym znaleziono najwięcej bakterii (5000 bakterii - transport publiczny, 6500 - dworzec PKP). Słabo w tych zestawieniach wypadły Katowice (2500 - transport publiczny, 4000 - dworzec PKP) oraz Gdańsk (5000 - dworzec PKP). Najlepszą sytuację na dworcach kolejowych odnotowano w Białymstoku (16 mikroorganizmów), z kolei najczystsza komunikacja jest w Łodzi. 

"Trwająca obecnie pandemia wielu z nas uzmysłowiła, iż mimo postępu medycyny wciąż daleko nam od zdobycia przewagi nad czyhającymi z każdej strony bakteriami i wirusami" - podsumowali badacze 

Więcej o: