Wyspy Kanaryjskie. Nad Lanzarote nadciągnęła kalima. Krajobraz jak z filmu "Mad Max"

Osoby przebywające obecnie na Lanzarote doświadczają ciekawego, choć nieprzyjemnego zjawiska kalimy. Saharyjski piasek ogranicza widoczność, przez co świat na wyspie wygląda jak z postapokaliptycznej wizji.

MeteoGib - portal pogodowy z Gibraltaru opublikował tweeta, na którym możemy zobaczyć skutki kalimy na hiszpańskiej wyspie Lanzarote, będącej częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wyspa leżąca 125 km na zachód od wybrzeży Maroka i co jakiś czas pada ofiarą wiatru przynoszącego tumany piasku z Sahary. Przez to widoczność staje się ograniczona, a krajobraz wygląda tak, jakby ktoś nałożył na niego żółty lub pomarańczowy filtr. W poniższym wpisie można zobaczyć, jak wyglądała Lanzarote 15 lutego.

Czym jest kalima?

Jak podaje Wikipedia, kalima to pył lub piasek nad Oceanem Atlantyckim znad marokańskiej części Sahary. Zjawisko jest związane z burzami piaskowymi nad pustynią i transportem pyłów przez wschodnie wiatry. W czasie kalimy na Wyspach Kanaryjskich widzialność spada (zjawisko przypomina mgłę) i drobne cząstki pyłu pokrywają ulice, domy i inne obiekty.

Zobacz wideo Hotelarze szukają furtek w obostrzeniach. "Apeluję o roztropność"

Dla mieszkańców archipelagu wysp należących do Makaronezji, kalima oznacza suche i gorące powietrze oraz temperaturę, która może przekraczać 40 stopni Celsjusza. Jest uciążliwa i może być niebezpieczna zwłaszcza dla astmatyków i/lub osób, u których występują choroby układu oddechowego. Warto o tym pamiętać w czasach pandemii koronawirusa. U niektórych osób mogą też wystąpić problemy alergiczne.

Czy w czasie pandemii COVID-19 można podróżować na Wyspy Kanaryjskie?

Od 23 listopada 2020 r. wprowadzano obowiązek okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa na terenie całej Hiszpanii, łącznie z Wyspami Kanaryjskimi. Podróżni muszą wykonać test PCR na 72 godziny przed przybyciem do tego kraju. Dzieci poniżej 6. roku życia nie muszą przedstawiać wyniku testu. Kontrola testów odbywa się na lotnisku przy odprawie. O okazanie wyniku można zostać poproszonym także po przylocie i podczas zakwaterowania. 

Testy nie obowiązują osób podróżujących przez Hiszpanię tranzytem, o ile nie opuszczają strefy międzynarodowej.

Więcej o: