Nawet 5000 zł kary za zanieczyszczenie drogi. Nadchodzą drakońskie kary

5000 zł - tylko może wynosić kara za zaśmiecenie drogi. Ministerstwo Klimatu planuje zaostrzyć przepisy dotyczące wyrzucania i składowania odpadów. Nowy projekt trafił do opiniowania.

Cały czas poważnym problemem w przestrzeni publicznej są śmieci. Dotyczy to nielegalnego wywozu odpadów na szeroką skalę, ale także zaśmiecania ulic czy chodników. Ministerstwo Klimatu przygotowało i opiniuje projekt ustawy, która zaostrza kary za przestępstwa środowiskowe. 

Zobacz wideo Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską

Kary za zaśmiecenie drogi wzrosną 10-krotnie 

Projekt zakłada m.in. 10-krotne zwiększenie kar za zaśmiecanie przestrzeni publicznej oraz gruntów polnych do 5 tys. zł. Obecnie najwyższa kara za śmiecenie wynosi 500 zł, ale najczęstsze kary to słowne pouczenie bądź mandat w wysokości 50 zł. 

Do przestrzeni publicznej zaliczamy  drogi, ulice, place, ogrody czy trawniki, a za naruszenie uważa się czyn, które nie zagraża dla zdrowia lub życia ludzi i środowiska. Dlatego też mandatów powinni obawiać się m.in. kierowcy, którzy wyrzucają śmieci przez okno lub jeżdżą niesprawnym autem.

- Wysokość grzywny będzie zależała od stopnia szkodliwości czynu, tak jak to jest np. w przypadku przekroczenia prędkości. Jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość o 10 km/h, płacimy mniejszy mandat, niż jakbyśmy przekroczyli ją o 50 km/h. W przypadku odpadów będzie podobnie, choć pojawi się obowiązek ich posprzątania, który będzie miał walor wychowawczy - wyjaśnił PAP Krzysztof Gołębiowski, szef Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. 

Jak podaje auto-świat.pl, w przepisach ma także znaleźć się zapis dotyczący obowiązku usuwania negatywnych skutków popełnionego czynu. Projekt ustawy w tej sprawie ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Więcej o: