Wizja nieodwracalnych zmian klimatu sprawiła, że jednym z kluczowych zadań, przed którymi stoi Polska, jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Transformacja energetyczna to zadanie także dla wielu państwowych zakładów przemysłowych.
Grupa Azoty podpisała z samorządem województwa małopolskiego porozumienie w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii”. Jego założeniem jest poprawa efektywności energetycznej, ale także zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Budżet programu to 70 mln zł.
- To ważny dzień dla Małopolski. Transformacja przemysłu energetycznego to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć nasz region. Liczymy, że zostaną uruchomione środki na wdrożenie projektów inwestycyjnych, które wzmocnią potencjał wzrostu gospodarczego Małopolski i pozwolą na stworzenie nowych miejsc pracy - powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, dodając, że cieszy się, że w politykę regionu wpisuje się Grupa Azoty.
Prezes spółki Tomasz Hinc podkreślił, że zakłady Grupy Azoty prowadzą działania w celu ochrony środowiska. - Dążymy do realizacji idei gospodarki obiegu zamkniętego i redukcji emisji CO2 jednocześnie dbając o podnoszenie efektywności energetycznej i surowcowej naszych procesów technologicznych - dodał.
W dokumencie znalazła się deklaracja osiągnięcia w roku 2050 neutralności klimatycznej w obrębie procesów produkcyjnych i działalności prowadzonej w Małopolsce.
Grupa Azoty jest jedną z największych w UE firm azotowych. Około 33 proc. udziałów w spółce posiada Skarb Państwa. Istniejąca od 1927 roku firma posiada zakłady w Tarnowie, Policach, Puławach czy Kędzierzynie-Koźlu.