Stało się! Czechy złożyły do TSUE skargę na Polskę. Chodzi o rozbudowę kopalni Turów

Czechy zaskarżyły Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Informację o złożeniu pozwu w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów przekazało czeskie ministerstwo środowiska.

Kopalnia Turów to kość niezgody między czeskim i niemieckim a polskim rządem. Obecność odkrywkowej kopalni mocno wpływa na lokalne środowisko. Chodzi nie tylko o unoszące się pyły, ale także obniżający się poziom wód gruntowych. W tej sprawie pozew do TSUE planuje czeski region Liberec.

Zobacz wideo Korolec: Powinniśmy się zastanowić, jak dochodzić do neutralności klimatycznej

Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce do TSUE

Pozew dotyczy pozwolenia na przedłużenie wydobycia w przygranicznej kopalni. Strona czeska argumentuje, że jej działalność negatywnie wpływa na środowisko i jakość życia po czeskiej stronie granicy. Praga przekonuje, że pozwalając na rozbudowę kopalni Turów, Polska złamała unijne prawo i nie dopuściła do procesu decyzyjnego obywateli Czech.

Pozew przeciwko innemu państwu Unii Europejskiej jest ostatecznością. W historii Wspólnoty taka sytuacja zdarzyła się zaledwie kilkukrotnie. Skarga jest jednak konieczna w celu ochrony naszych obywateli, jako że Polska nie spełniła dotąd stawianych przez nas warunków dotyczących ochrony środowiska

- napisał w komunikacie czeski minister środowiska Richard Brabec.

Czechy, zdjęcie ilustracyjne Czechy. TK uznał, że zamknięcie części sklepów było niezgodne z konstytucją

Zaskarżenie Polski do TSUE zapowiadało wcześniej czeskie ministerstwo spraw zagranicznych. W poniedziałek o złożeniu pozwu zdecydował czeski rząd.

Kopalnia Turów zostanie czasowo zawieszona? 

Wraz z pozwem Czesi wnoszą o zastosowanie przez TSUE środków tymczasowych i wstrzymanie wydobycia w Turowie do czasu wydania orzeczenia. Do tego momentu możliwe jest też rozstrzygnięcie sporu za porozumieniem obu stron. Czeskie ministerstwo środowiska w swoim komunikacie deklaruje gotowość do kontynuowania dialogu.

Koronawirus w Czechach. Bezpłatne testy antygenowe - na zdj. szpital w Trutnovie i Szpital Miejski im. Masaryka w Jilemnicach Czechy - covidovy kocioł w środku Europy. "Umierają nasi bliscy"

Więcej o: