Sprzedają po kawałku Puszczę Amazońską. Działki są nielegalnie wystawiane na Facebooku

Na Facebooku zaczęły pojawiać się oferty nielegalnej sprzedaży części amazońskiego lasu deszczowego - alarmuje BBC. Właściwie każdy może kupić kawałek Puszczy Amazońskiej, zapłacić za jej wylesienie i drogo sprzedać. Niektóre z oferowanych działek mają mieć wielkość porównywaną z tysiącem boisk piłkarskich.
Zobacz wideo Amazonia płonie. Gigantyczne pożary widać z kosmosu

BBC odkryło, że każdy może znaleźć na Facebooku oferty sprzedaży fragmentów Puszczy Amazońskiej - wystarczy wpisać po portugalsku w wyszukiwarkę frazy: "las", "dżungla" czy "drewno".

Puszcza Amazońska na sprzedaż - "organizacje" zajmują się nawet wysiedlaniem tubylców

Tereny, które wystawiane są na sprzedaż, to działki zarówno należące do państwa, jak i te, zamieszkiwane przez rdzenną ludność Amazonii. Wielu sprzedających wprost przyznaje, że nie ma tytułu potwierdzającego posiadanie praw do sprzedawanych gruntów. Mimo to zapewniają oni, że kontroli nie trzeba się obawiać -  istnieją bowiem specjalne organizacje, które zajmują się wysiedlaniem tubylców.

W proceder mają być zaangażowani politycy, którzy po wysiedleniu wydają zgody dla zarządzanie danym terenem. Pytany o tę sytuację minister środowiska Ricadro Salles zapewnił, że rząd prezydenta Jaira Bolsonaro nie toleruje tych przestępstw, jednak z powodu epidemii koronowirusa kontrole w Amazonii są utrudnione.

Oferty sprzedaży Puszczy Amazońskiej. Facebook komentuje

BBC pokazało ogłoszenia na Facebooku jednemu z liderów lokalnej społeczności. "Nie znam tych ludzi. Myślę, że ich celem jest wylesianie rdzennych ziem, wylesianie tego, co się tam znajduje. Można powiedzieć, że wylesianie naszego życia" - powiedział stacji przywódca społeczności Bitaté Uru Eu Wau Wau.

Dodał, że interweniować powinny zarówno władze, jak i Facebook. Platforma zapowiedziała natomiast, że "jest gotowa do współpracy z lokalnymi władzami", jednak nie podejmie żadnych działań samodzielnie. "Nasze zasady handlowe wymagają od kupujących i sprzedających przestrzegania prawa i przepisów" - skomentował serwis społecznościowy.

Wylesianie Puszczy Amazońskiej jest obecnie największe od 10 lat. Tak oczyszczona ziemia pozwala sprzedającym nawet kilkukrotnie podwyższać jej cenę. Dodatkowo, jak podaje BBC, później mogą starać się oni u polityków o zniesienie statusu chronionego terenu, by legalnie kupić go od rządu. Bo teren nie spełnia już swojej pierwotnej funkcji. Mówi się, że w proceder ten zaangażowani są politycy, choć minister środowiska Ricardo Salles zapewnia, jakoby rząd prezydenta Jaira Bolsonaro nie miał tolerancji dla przestępstw, także tych środowiskowych.

Więcej o: